Türkiye ’nin Kuzey Suriye’deki bazı bölgeleri sınır ötesinden uzak menzilli toplarla vurmaya başladığını dair haberler bir alev gibi her yeri sardı. Tam da Suudi savaş uçaklarının İncirlik Üssü’ne geldiği haberlerinin ardından.

Türkiye tarafından yapılan bu bombardımanların hedefleri arasında Suriye’de dün PYD kontrolüne geçen ‘Miğni’ üssünün de bulunduğu anlaşılmaktadır. Genelkurmay Başkanlığımız ise ‘angajman kuralları’ çerçevesinde bir karşılık verildiğini açıklamıştır.

Türkiye ne olursa olsun, Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt koridorunun oluşturulmasına karşı bulunduğunu çeşitli kereler ifade etti.

Salih Müslim 4 yıl önce Türkiye'yi ziyaret etti.
Salih Müslim 4 yıl önce Türkiye’yi ziyaret etti.

İktidar, aynı zamanda bu koridorun koruyucusu olan PYD ’yi terörist ilan etmiş, bu konuda hem ABD, hem Rusya, hem de Esat rejimini karşısına almıştır.

 

Türkiye ’nin bu hamlesinin arkasında, Suriye’deki bu aktörleri karşısına almak yatmamakla birlikte, yine de bu konudaki kararlılığını vurgulamak isteğinin yattığı ortadadır.

Dış politika açısından Türkiye’nin haklı olduğu savunulsa dahi, uluslararası hukuk açısından bu son gelişmenin ne gibi sonuçlar doğuracağı da irdelenmelidir. Bu, başka bir yazımız konusunu oluşturacaktır.

Askeri açıdan bu son gelişmenin, Türkiye’yi Suriye’deki uluslararası koalisyon ile Rusya’yla karşı karşıya getireceğini düşünmek biraz abartılı bir yorum olacaktır. Ancak, bir zamanlar PYD’nin lideri Salih Müslim’i el üstünde tutarak ağırlayan bir iktidarın, bugün tüm köprüleri atarak bu oluşumu terörist ilan etmiş bulunması, Kuzey Irak’ta PKK ile birlikte bu kez Kuzey Suriye’de ikinci bir cephe açmış olması anlamına gelmektedir.

Ülkemizin Güney Doğu’sunda iki aydır PKK’ya karşı yoğun bir mücadele verilmekte olduğu bir ortamda, artık PYD’ne karşı açılan yeni cephe ile birlikte, güney sınırlarımızı teşkil eden yerleşim birimlerinde bundan böyle yeni tehditlerin yaşanacağı belli olmuştur. PYD/PKK karşısında verilecek mücadelenin de Suriye ve Irak sınırlarımız hesaba katıldığında bin 300 kilometreye yaklaşan bir alanda verileceği açıktır.

Henüz anlaşılmayan konu ise, bir hava harekâtını bile gerçekleştiremediğimiz bir komşu ülkeye yapılan top atışlarının gerçekten amaçlanan hedefleri vurup vurmadığının nasıl tespit edileceğidir. Uçağın kullanılmadığı durumlarda ancak arazideki gözcülerce vurulacak hedeflerin koordinatları bildirilebilir!

İktidarın bu son ve tehlikeli hamle ile, Suriye konusunda masa başında kalmaya her koşulda çalışacağı da ortaya çıkmıştır.