İsveç’te Osmanlı dönemine ait çok zengin bir koleksiyon Katar’a Emiri Tamim bin Hamed El Thani’ye 300 milyon kron 35 milyon dolara geçtiğimiz yıllarda satıldı.

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Türk medyasının mensuplarının malikâneye çağırarak, bu koleksiyonun önemini belirtiyor ve Türk medyası aracılığı ile kamuoyu oluşturmak istiyordu.
O toplantılara katılan Türk medya mensupları, elimizden geldiğince bu hassasiyeti dile getirdik. Ancak beklenen son maalesef oldu.  İsveç ve Türk devletleri maalesef bir istişare yapıp, bu koleksiyona sahip çıkamadılar. İki ülkeyi birbirine yakıştıracak bu tarihi fırsatı heba ettiler.
İsveç devleti bu koleksiyon için 85 milyon kron değer (10 Milyon dolar) belirlemişti. Türkiye tarafı ise hiç adım atmamıştı. İsveç yine de bizden bir adım öndeydi. Devlet hazinesinden Osmanlı eserleri için 10 milyon dolar çıkarıvermişti.
CELSİNG AİLESİ İSVEÇ YA DA TÜRKİYE ALSIN DİYORDU
İstanbul’da 1745-1782 yılları arasında İsveç Büyükelçisi olarak görev yapmış Gustaf ve Ulric kardeşler tarafından toplanılmış bir Osmanlı koleksiyonu. İsveç’e 1779 yılında getirilen bu eserler arasında, 1700’lü yılların İstanbul’unu canlandıran 102 yağlı boya tablo satıldı.
Bu koleksiyonun sahibi Von Celsing ailesi ise bu eşsiz koleksiyonun Türkiye ya da İsveç devleti tarafından satın alınmasını arzu ediyordu.
O dönemde İki devletin umursamaz yöneticilerinin, siyasilerinin tavırları bu vasiyeti de görmedi. Dünyaca ünlü Sotheby Açık artırma şirketi tarafından organize edilen satışa tek teklifle giren Katar Emiri Tamin Bin Hamad El Thani, başka teklif olmayınca olayı dallandırmadan kapadı.
TÜRKİYE  DEVLETİ BİR KATAR EMİRİ KADAR OLAMADI
Türklere ait olan bu koleksiyona neden engel olamadık da Katar’a gitti bu güzelim Osmanlı dönemine ışık tutan koleksiyon. Zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kadar bu koleksiyonun önemi anlatılmış. Ancak her şey olumlu gittiği yönünde o zamanın Büyükelçisi bize anlatımda bulunurken, bir anda Türkiye ilgiyi kesiyor ve geri çekiliyor.
Zergün Korutürk, bu işin perde arkasında ne olduğunu hala açıklamadı. Anlaşılan ilk önce bu koleksiyona yeşil ışık yakan Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan, ne olduysa bu desteği çektiler.
Peki, o kadar Osmanlı eserlerine hayran bu ikili neden bu eserlere sahip çıkmadılar. Şu anda Katar’da olan bu eserlerin ait olduğu yerde Türkiye’de olması ve saklanması en doğalı değil midir.
Almanlar Bergama Kalesi Berlin’e kaçırdı diye isyan ederken, İsveç’teki eserlerimizi de bu sefer Katar’a kaptırdık. Bunların sorumluları da topluma her fırsatta Osmanlıya sahip çıktığı söylemleriyle dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile o zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.
İSVEÇ’TE ÖZEL OLARAK DEVLET KORUMASINDAYDI
İsveç’te eşsiz koleksiyonlar statüsündeki Celsing Ailesine ait Osmanlı Türk koleksiyonu İsveç ile Türk Devleti arasında ortak bir uzlaşma ile alınır, iki ülke arasında örnek bir dostluk abidesi olabilirdi. Türkiye Osmanlı eserlerine sahip çıkamayarak, gol yedi ve atalarımızın eserlerine ne yazık ki sahip çıkamadı.