Türkiye hep yıllardır, yamalı bohça gibi bir tarafı hep eksik. Ülke krizlerden kurtulmuyor. Türkiye’nin zaman tünelinde gezinecek olursak, krizleri görürüz. Ülke bir türlü krizlerden kurtulmuyor. Biri bitiyor, diğeri patlıyor. Ermeni terör örgütü Asala derken o bitti, PKK başladı. Şimdi IŞİD ve diğer İslami terör örgütleri ile başı dertte. Ekonomik krizler izlenen politikalara göre sürekli var. Siyasi krizler ise bitmiyor. Bir kıvılcım misali. Bir de şimdi uluslararası krizler var. En yakın müttefik ABD ile sürekli bir didişme var. Türkiye’yi tehdit eden PKK terör örgütü ve onun uzantısı örgütlere silah yardımından tutun da lojistik desteğe kadar. Yani Türkiye bir oh demiyor, diyemiyor. Ülke de bir stabilite yok. Yan etkenler, dış etkenler ülke sürekli diken üzerinde yaşıyor. Böyle bir ülkede yaşamanın getirdiği dalgalanmalar ile yıllar yıllara gebe şekilde geçiyor.

NEDEN BİR DENGE BULAMAZ BU ÜLKE

Gariptir hangi siyasi iktidar gelirse gelsin bu siyasi iktidarlar bu krizlerle uğraşıp durdu. Bu arada da ülke kalkınma hızını bir şekilde de yakaladı herşeye rağmen. Bir de yaşadığım ülke İsveç gibi her açıdan Türkiye stabil olsaydı acaba bu kalkınma nasıl olurdu diye de hep düşünmüşümdür. Peki neden bu ülke bir türlü bir Avrupa ülkesi gibi olamıyor. Niye bu kaderini değiştiremez. Kötü yönetim mi? Yoksa yönetenlerin basiretsizliği mi, coğrafi durumu mu? geçmişinden kaynaklanan büyük bir imparatorluğun devamı oluşu mu? nedir? Bu soruları daha da çoğaltabiliriz. Yani Türkiye’yi bir şekilde rahat bırakmıyorlar. Peki bu ne kadar daha sürdürülebilir???
ÇOK KONUŞANDAN KORK!
İşte bu sorunlar haber kanallarında saatlerce uzmanlar tarafından dillendiriliyor. Yıllardır da dillendirildi. Ancak sonuç yine yok. Çok konuşan sesli bir Türkiye var ancak yıllardır da maalesef hep yerinde sayıyor. Derler ya çok konuşan bir şey yapamaz diye sanıyorum bu Türkiye için geçerli bir gerçek.

 BİR DE AHKAM KESENLER VAR

Evet bir de böyle benim gibi köşesinde atan, tutan ahkam kesenler var. Ülkeyi köşelerinde yerden yere vuran ya da göklere çıkaranlar. Burada da bir orta nokta yok. İktidara yakın medyayı takip edenler Türkiye uçuyor. Muhalif olanlar batan bir Türkiye resmi çiziyorlar. Dedim ya, stabil bir ülke yok. Çıkara göre pembe dizilerdeki gibi bir Türkiye fotoğrafı var. Türkiye olmuş ortada bir sandık. Giden sallıyor, gelen sallıyor. O ülkede yaşayanlar da isyan ediyor. İsyan etmeyenler de bir şekilde sırtını bir tarafa dayayanlardır. Yani gemisini kurtaran kaptan gibi. O nedenle Türkiye’de yaşamak tam bir hünerdir. Bu koşullara uymayan ise kaybolur gider. Bugün dışarıdan baktığınız zaman çok güzel bir ülke ancak iç.ine girdiğiniz zaman yaşaması da o kadar zor koşullu bir ülke. Uzun yıllar dışarıda yaşayan Türkler için manzara buradan böyle gözüküyor maalesef.