Türkiye’de AK Parti’nin dışında bir lider sorunu var. Recep Tayyip Erdoğan, hayatta olduğu sürece AK Parti’nin lider sorunu olmaz. Oraya kimi koyarsanız, koyun seçilir. Ancak CHP ve MHP’de ciddi bir lider sorunu var. Peki, AK Parti’yi bugünlere getiren hatta başında olmadığı halde etkisini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan’ın profilini incelemek lazım. Bir kere siyasette deneyimli, tecrübeli, birikimli, nüfus açısından bir ülke büyüklüğündeki İstanbul’da uzun yıllar belediyecilik yaptı. Buradaki tecrübelerini de siyasi tecrübe ile birleştirdiğinde bugünkü diğer siyasi parti liderlerinin en popüleri oldu. Bu birikimleri ile Türk halkını iyi gözlemlemiş, onların psikolojisini iyi bildiği için gerek vücut dili olsun gerekse ruh dili olsun konuştuğu zaman dinletiyor ve aynı zamanda etkileyerek milyonları peşinden sürükleyebiliyor. Karadenizli ancak tam bir Akdenizli gibi ateşli. Mitinglere çıktığında tek başına bir ordu gibi savaşan bir komutan edası ile atmosferi elinde tutabiliyor. Sevelim, sevmeyelim Türk halkının yıllardır yüzde 50’e yakın çoğunluğunu etki altına alan ayrıca sevilen bir lider. Tabii bu profilini sevmeyenler de yok değil. İşte her iki parti de liderini seçerken ya Recep Tayyip Erdoğan gibi mi? Ya da daha farklı ve onu devirecek bir lider profili üzerinde kafa yormalı.
MASAYA VURAN LİDERİ
DAHA ÇOK SEVİYOR
Bu açılardan bakıldığında bir kere Türk halkı pısırık, kibar politikacı tipini fazla sevmiyor. Masaya yumruğunu vuran, kavgacı, inatçı bir lideri seviyor. Geçmişte Rahmetli Bülent Ecevit gibi sakin, kibar, mütevazı liderlerdi. Uzun yıllar mezara kadar Türk halkının sevgisini kazandı. Ancak Ecevit’te halkçı kimliği ile gerektiğinde masaya yumruğunu vuracak kadar da sesini yükselten ve zamanın diğer liderlerine göre çok farklı bir liderdi. Geçmişte sevilen Türk halkının kalbinde taht kuran liderler rahmetli Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş böyle bir siyasi liderlerdi. O nedenle gerek Kemal Kılıçdaroğlu, gerekse Devlet Bahçeli bu siyasetçilerin çok gerisinde sadece parti başkanları olabildiler. Gerçek bir parti lideri olamadılar. Bugünden sonra o koltukları oyalamaları da kendi partililerine ihanet olur. Zaten kaç seçimdir bir varlık gösteremeyerek partilileri sandığa nerdeyse gömdüler.
BİR DE ZENGİN VE YAKIŞIKLI LİDERLER GELDİ GEÇTİ
Türk halkı bir de geçmişte Cem Boyner ve Cem Uzan gibi iki zengin ve yakışıklı lider gördü. Cem Boyner 1994 yılında kurulan Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) lideri olarak seçimlere girdi pek bir varlık göstermedi ve sonra fesh edildi ve siyasi yaşamı sona erdi. Bir başkan zengin işadamı Cem Uzan 2002 de kurulan Genç Parti’nin lideri oldu ve büyük sükse yaptı. O yıllarda Türkiye’ye geldiğimde Cem Uzan yakışıklı olması nedeniyle bir kere kadın seçmenler arasında çok seviliyordu. Sokaktaki insanların da ekonomik arayışlarını iyi okuduğu için her vaadi büyük yankı yapıyordu ve bazen diğer rakip partiler onun açıklamalarını takip ediyordu. Zengin bir aileden geldiği için insanlar, ”Zenginden zarar gelmez. Aç olan çalar, bu çalmaz. Bu işini gücü bırakıp ülkesi için kendisini feda ediyor’ ‘diyorlardı. Girdiği seçimlerde yüzde 10 barajı aşamadı, aldığı yüzde 7,5 oy da yine küçümsenemeyecek bir orandı. İlk girdiği seçimlerde herhangi bir siyasi partinin geleneğinin devamı olmadığı halde halkın beğenisini kazandığı için yüzde 7,5 almıştı da Recep Tayyip Erdoğan gibi tek adamdı. Ancak Erdoğan’dan onu ayıran tek farkı siyasi bir geleneğin takipçisi değildi. Sadece yakışıklı iş adam, güzel giyinen, mavi gözlü ve etkileyici adam profili çiziyordu. Zeki duruşu ve halkın sevdiği üslupta konuşmayı biliyordu. Her ortaya attığı konuğu ses getiriyordu. İşte Cem Uzan, Türkiye’de kalıplaşmış, herhangi bir siyasi yelpazenin bir geleneği olmadan da tek adam lideri olarak yüzde 7,5 oyu almış ve Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Sonra bu yükselişinin bedelini serveti elinden alınarak ödettirildi. Ancak tek başına herhangi bir kemikleşmiş siyasi kimliği olmadan tek başına yüzde 7,5 oy alarak lider olabildi. Bugün böyle bir lider kimliği ortaya çıkıp, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına dikilirse bir de bavuluna köklü siyasi parti desteğini alır ise AK Parti’ye nalları toplatır derim.