İsveç’in başkenti Stockholm 2016 Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yaptı. İlk defa benim çocukluğumun yılları 1975 yılında Semiha Yankı’nın seslendirdiği ’’Seninle bir dakika ile ’’merhaba diyen Türkiye, 2003 yılında  Sertab Erener’in  Every way That I Can adlı şarkısıyla 48. Eurovision yarışmasında Riga’da Türkiye’ye birincilik kazandırdı.

Yaklaşık 41 yıllık süre içerisinde Türkiye çok iyi sonuçlar da alarak dünyada ismini tanıttı. Ta ki 2013 yılında alınan karara kadar. Türkiye, ülke kurallarında yapılan değişiklikler ve politik oylamaları ileri sürerek katılmama kararı alarak son 3 yılda bu yarışmaya katılmıyor.
Peki, bu kadar ülke bu yarışmaya can atıp katılarak kendilerini dünya müziği içerisinde yerlerini alırken, Türkiye hangi kafaya hizmet ediyor?
Bu kadar ülke gocunmuyor da neden Türkiye gocunuyor?
Bunun yanıtını Türkiye vermedi ve veremedi. Türkiye işin içine jürilerin rüşvet aldığı iddialarını da katarak bu yarışmadan kendisini tamamen soyutlandı.
BU ÖNYARGI NEREYE KADAR?
Türkiye siyasette sert üsluplu çıkışlarla, spor da dopinglerle, müzikte benim dediğim olmazsa olmazları ile gittikçe kendi içine kapanıyor. Yani dünyadan ve Avrupa’dan elini ayağını çeker hale geldi.
Oysa Eurovision tarihine baktığımızda, buraya katılımlar hem Türkiye’nin müzik aşamalarında geldiği nokta, hem ülkenin dış dünyaya tanıtılması hem de genç isimlerin müziğe kazandırılmasında önemli bir arena özelliği olan bir uluslararası arenaydı. Ancak Türkiye, bunları görmezlikten gelerek elinin tersi ile diğerlerinde olduğu gibi itmeyi tercih etti.
İŞTE UKRAYNA, İŞTE KIRIM TATARLARI TARİHE DAMGASINI VURDULAR
İsveç’in başkenti Stockholm’deki Eurovision şarkı yarışmasına katılan ülkeler arasında hem tanıtım hem de Avrupa ağırlıklı dünyanın değişik ülkelerinde katılan sanatçılar ve ekran başındaki milyonları bütünleştirdi.
Ben bir Türk vatandaşı olarak ülkemi de bu yarışmada görmek isterdim. Maalesef, bizi yönetenler buna izin vermediler. Bir ülkenin kaderi ile müziği sevenlerin duygularına tercüman olmadıkları için son verdiler. İşte Ukrayna adına katılan  Kırım Tatarı Jamala (Kırım Türk’ü) 1940 adını verdiği şarkısında dünyaya Kırım Tatarlarının 1940 zorunlu göçünü işledi ve dünyaya mesajını uluslararası arenada verdi.
DÜNYA GENÇLİĞİ 1940’DA NE OLDUĞUNU MERAK EDECEK
Yeni nesil en azından Eurovision’u kazanan 1940 isimli şarkıyı merak edeceklerdir ve onun tarihine inip Kırım Türkleri Tatarlarının sürgününü okuyarak bilgileneceklerdir. Peki, sizce kaybeden kim oldu?
Tabii ki Türkiye oldu. Türkiye bu son yıllarda öyle bir komplekse girdi ki, dünyanın onun ekseninde döndüğünü sanıyor. Benden büyük yok edası ile her konuya yaklaşıyor ve boyunun ölçüsünü de dışlanarak alıyor.
Tükürdüğünü yalamak zordur. Şimdi de geri adım atmayarak son 3 yılı dünyadan kendisini soyutlamış olarak yaşadı. Dünyadan koparak nereye varacağını sormak istiyorum.
Dünya siyasi liderleri ile atışan bir Türkiye tabii ki spor da olsun, müzikte olsun aynı psikoloji ile yoluna devam ediyor. Dünya Eurovision ile bütünleşirken, bizimkiler televizyondaki uyduruk, pembe dizileri ile bütünleştiler. İşte dünyadan kopuk yaşamak, millet uzaya giderken yeni gezegen bularak uzayda hayat var mı arayışında iken biz hala evimizde pembe diziler ile büyük Türkiye havasında yaşayacağız.
İşte bu geri gidişat bir gün otobüs duvara tosladığında sona erecek ama o zaman da çok geç ve yazık olacak. Dünyaya bir şey anlatma derdin olsa, öyle her şey Türkiye’den bağrışmakla olmuyor.
Stockholm’e geleceksin, sanat veya müzik yolu ile vereceksin. Savaşı sokakta Mehmet Efendi gibi bağırarak değil, uluslararası arenalarda yapacaksın.
Baba tarafından bir Kırım Tatarı olarak Ukrayna adına katılarak 2016 Eurovision şarkı yarışmasını kazanan Jamala’yı (CEMİLE) kutluyorum. İşte Jamala (Cemile) yarışmayı kazandıktan sonra dünya sevgi ve barış mesajı vererek de bu birinciliğini taçlandırdı.
Biz de Türkiye olarak katılıp, kazansaydık, dünya arenasında terörü lanetlerdik. Ancak nerde bu vizyon?