Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Sizlerle birlikte geçen sene 2 seçim yaşadık Türkiye’de. Etrafımızda büyük kırılmaların yaşandığı, jeopolitik dönüşümler, çatışmalar yaşanıyor. İhracat pazarımız olan 6 ülkede kamu düzeni maalesef yok olmuş durumda. Buna rağmen siz oralara giriyorsunuz, ihracat yapıyorsunuz. Buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu istikrarsız bölgelerin arasında bir istikrar adası olma hüviyetini sürdürüyor” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Toplantısı’na katıldı. Çırağan Sarayı’ndaki toplantıda Başbakana, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşlik etti. Salonu dolduran ihracatçılara muhalefet partilerini şikayet eden Davutoğlu, “Hükümetlerin kısa dönemli seçim politikaları uygulama lüksü yok. Muhalefet, popülist yaklaşımlarla gerçekleşmeyecek birçok vaadi gündeme getirebilir. Bir asgari ücret üzerinden yapılan tartışmalara doğrusu bütün sanayimiz gibi ihracatçılarımızın da rasyonel ekonomi bağlamında, ışık getirici bir biçimde yorum getirmelerine ihtiyaç bulunuyor” dedi. Eleştirilerini sürdüren Davutoğlu, “Asgari ücret, işverenlerle işçilerin bir araya gelerek, kamunun da bulunduğu bir ortamda, optimum bir noktada belirlenmeye çalışılan bir ücrettir. Burada yapılabilecek uygulamaların, popülist yaklaşımların, ihracatımızda rekabeti ne kadar olumsuz yönde etkileyeceğini en iyi sizler bilirsiniz. Böyle bir dönemde, seçime doğru giderken, hükümet olarak Türkiye’nin orta ve uzun dönem hedeflerinden hiçbir taviz vermeden, rasyonel ekonomik politikalarla geleceği planlamaya devam edeceğinden hiçbir şüpheniz olmasın” diye konuştu.
“İKİ ELİMİZ KANDA OLSA
GELİRİZ”
Hükümetinin en çok önem verdiği husususun, Ankara’da karar alırken alanda bu hizmeti gerçekleştirecekler arasındaki istişare zeminini güçlü tutmak olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Seçim kampanyamız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ne olursa olsun kaybedecek bir dakikamız yok. Bir yandan seçim çalışmalarını sürdürüyor, bir yandan da hükümet işlerimizi yürütüyoruz” dedi. Seçim kaygısıyla alınacak kararların ertelenmesinin telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacağını söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Söz konusu ihracatçılarımızsa iki elimiz kanda olsa geliriz. Sizler ticari anlamda akıncılarımızsınız, öncülerimizsiniz” şeklinde konuştu.
Hiçbir konuya aylık ya da seçime ayarlı perspektifle bakmadıklarını söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Sizlerle birlikte geçen sene 2 seçim yaşadık Türkiye’de. Etrafımızda büyük kırılmaların yaşandığı, jeopolitik dönüşümler, çatışmalar yaşanıyor. İhracat pazarımız olan 6 ülkede kamu düzeni maalesef yok olmuş durumda. Buna rağmen siz oralara giriyorsunuz, ihracat yapıyorsunuz. Buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu istikrarsız bölgelerin arasında bir istikrar adası olma hüviyetini sürdürüyor” dedi.
MUHALEFETE ELEŞTİRİ
Hükümetlerin kısa dönemli seçim politikaları uygulama lüksü olmadığını söyleyen Davutoğlu sözü muhalefet partilerinin seçim vaatlerine getirerek, “Muhalefet, popülist yaklaşımlarla gerçekleşmeyecek birçok vaadi gündeme getirebilir. Bir asgari ücret üzerinden yapılan tartışmalara doğrusu bütün sanayimiz gibi ihracatçılarımızın da rasyonel ekonomi bağlamında, ışık getirici bir biçimde yorum getirmelerine ihtiyaç bulunuyor. Asgari ücret işverenlerle işçilerin bir araya gelerek, kamunun da bulunduğu bir ortamda, optimum bir noktada belirlenmeye çalışılan bir ücrettir.
Burada yapılabilecek uygulamaların, popülist yaklaşımların, ihracatımızda rekabeti ne kadar olumsuz yönde etkileyeceğini en iyi sizler bilirsiniz. Böyle bir dönemde seçime doğru giderken, hükümet olarak Türkiye’nin orta ve uzun dönem hedeflerinden hiçbir taviz vermeden rasyonel ekonomik politikalarla geleceği planlamaya devam edeceğinden hiçbir şüpheniz olmasın” diye konuştu.
SÖZ HAVADA KALMAYACAK
Toplantıda gündeme getirilecek her türlü talebin göz önüne alınıp, tek tek not edileceğini söyleyen Davutoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Onun için bir çok bakan arkadaşımızla burada birlikteyiz ve seçim sonrasındaki hükümet programımızda mutlaka yer alacaktır. Bundan hiç tereddüttünüz olmasın. Söz havada kalmayacak, kayda geçecek. Kayıt defterde kalmayacak, inşallah hükümet programına geçecek.
Hükümet programlarında zikredilen hususlar da mutlaka uygulamalara geçecek. Türkiye sizin de desteğinizle inşallah 500 milyar dolar ihracata ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek…”

FACEBOOK YORUMLARI