Uzun yıllardır süren müzakereler, Roma’da sonuç verdi. 9 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskınından sonra kesilen İsrail-Türkiye ilişkisinin normalleşmesine karar verildi. İsrail, imzalanacak anlaşma ile Mavi Marmara mağdurlarına 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Anlaşmada Gazze’deki durumun iyileştirilmesi ile ilgili bir bölüm de var.

Taraflar uzlaştı ve eş zamanlı düzenlenen basın toplantısında imzalanacak olan mutabakat hakkında Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu.
“Türkiye-İsrail ilişkisinin normale dönmesi ile ilgili süreç başladı. Bu mutabakat metni yarın(bugün) dış işleri müsteşarımız ve iki tarafın muhatapları ile imzalanacak. Süreç başladıktan sonra karşılıklı büyükelçilikler faal hale getirilecek ve atamalar yapılacak. 31 Mayıs 2010 tarihinde, insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı sonucu İsrail ile diplomatik ilişkilerimizi askıya almıştık. 2013 yılında Netanyahu, Cumhurbaşkanımızı telefonla arayıp özür dilemişti. Böylece bu anlaşmaya giden yolda ilk adımı atmıştık. Ancak Türkiye’nin şartları sadece özürle sınırlı değil, özellikle Gazze’ye yardım edilmesi önemliydi.”
Mavi Marmara’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi ile Gazze durumunun iki önemli şart olduğunu belirten Yıldırım, bu iki hususun da bu anlaşmayla kararlaştırıldığını belirtti. Mutabakata varmanın bu kadar uzun sürmesinin sebebinin Filistinlilerin karşı karşıya kaldıkları zorluklar ve izolasyon olduğunun altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, uzun görüşmeler yapıldığını ve nihayet bir karara varılmış durumda olunduğunu sözlerine ekledi ve şöyle devam etti.
“ Önümüzdeki Cuma günü ilk gemimiz İsrail’deki limana 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edilecektir. Oradaki ambargo da Türkiye aracılığıyla kalkmış olacak. Elektrik ve su ihtiyacının karşılanması için çalışmalara başlanacak. Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi’nin bir an önce hizmete alınması bu mutabakatta anlaşılan diğer bir husus. Varılan mutabakatın Türkiye’ye ve Filistinli vatandaşlara hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Özellikle Filistinli kardeşlerimiz çok sıkıntı çektiler. “

TÜRKİYE HER ZAMAN FİLİSTİN’İN ARKASINDA

Bugüne kadar olduğu gibi Türkiye’nin her zaman Filistin’in haklı davasının arkasında olacağını vurgulayan Yıldırım, devlet olma haklarını dahi savunmaya devam edileceğini belirtti. Filistin’e topyekün uygulanan ambargonun Türkiye öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış olduğunu söyleyen Yıldırım, en önemli noktanın İsrail’in 2010’da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye’den özür dilemesinin gerçekleşmiş olması olduğunu vurguladı .
Mavi Marmara mağdurlarına ödenecek tazminatların, anlaşma yürürlüğe girdikten sonra İsrail tarafından toptan fona yatırılacağını ve bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatı altında olacağını da sözlerine ekledi.