Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ülkesi için sınırın güvenliğinin sağlanmasının taşıdığı önemi vurgularken bu konuda Türkiye ile mutabakatın bulunduğunu söyledi.

İngilizce yayın yapan Novinite’ye göre, Nova kanalına konuşan Boyko Borisov, Bulgaristan’ın sınırlarının korumasının önemli olduğunu belirtirken inşa edilmekte olan sınır duvarına ilişkin olarak “Bizim sınır duvarımız, kitlesel bir mülteci akımı durumunda ordu ve polise destek sağlanmasına yöneliktir” dedi.
Türkiye ile görüş ayrılıkları ne olursa olsun iki ülke arasında ortak  sınırın korunması yönünde bir mutabakat bulunduğuna işaret eden Borisov, Almanya’ya yaptığı ziyaret sırasında Başbakan Angela Merkel’in kendisinden AB ile Türkiye arasında bir “köprü” olmasını isteyip istemediği sorusu üzerine hiçbir liderin böyle bir görev üstlenemeyeceğini  belirtti.

“SADECE BEŞ KİLOMETRE KALDI”

Bulgaristan İçişleri Bakanı Valentin Radev de, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada ülkesi ile Türkiye arasındaki sınırın korunmasına yönelik duvarın tamamlanması için sadece 5 kilometre kaldığını açıklarken duvara ek yapılması gereğini de savundu.