Hatırlayacaksınız, Filistin’e yardım götürmekte olan bir yardım konvoyu, 2010 yılında daha İsrail karasularına girmeden İsrailli askerlerin saldırısına uğramış ve Mavi Marmara feribotunda bulunan dokuz kişi hayatını kaybetmişti.

Bu olayın ardından Türkiye ile İsrail arasındaki siyasi ve diplomatik ilişkiler kesilmişti.
Önceki gün Türk ve İsrail yetkilileri arasında İsviçre’de yapılan görüşmeler neticesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde bir prensip kararı alındığı anlaşılmaktadır.Bu prensip kararı çerçevesinde İsrail tarafı ‘Mavi Marmara’ hadisesi mağdurlarına ödeyeceği tazminat için bir fon oluşturacak, Türk tarafı da İsrail ile yöneticilerine karşı açtığı davaları durduracak, kısıtlamaları kaldıracaktır.
İki ülke arasındaki bu yeni yakınlaşma; özellikle ülkemizin bir Rus savaş uçağını düşürmüş olduğu ve Rus doğal gazının yerini alacak başka bir kaynak arayışına giriştiği bir döneme rastlamaktadır.
Nitekim bahsekonu görüşmeler çerçevesinde İsrail’den Türkiye’ye uzanan yeni bir doğal gaz borusunun inşası üzerinde de durulmuş olduğu bilgisi sızmıştır.
Bilindiği üzere Mısır doğal gazını İsrail’e, Katar doğal gazını Ürdün’e ileten iki boru hattı bulunmaktadır. Yakın zamanda ABD’li Noble Energy firmasınca İsrail karasuları içinde çok büyük bir doğal gaz sahası keşfettiği da basına yansımıştır.
İsrail’in, yakın zamanda Avrupa’ya doğal gaz iletmek üzere planlarının bulunduğu, sektörle ilgili yayınlardan anlaşılmaktadır. Dolayısıyla daha önce planlanmış olan İran-Irak ve Suriye güzergâhı üzerinde bir doğal gaz boru hattının inşasına sıcak bakmamaktadır. İsrail’in bu amaçla, Suriye’deki rejim muhaliflerine destekte bulunduğu sır değildir.
Diğer taraftan, Katar’la bir anlaşmaya varabildiği takdirde İsrail’in Doğu Akdeniz’deki en önemli doğal gaz terminali haline geleceği de görülmektedir.
Akdeniz’in derinliği nedeniyle Kıbrıs üzerinden Avrupa’ya bir boru hattının döşenmesi mümkün bulunmadığından, Türkiye’ye kadar bir boru hattının inşasıyla bu gazın Avrupa’ya iletilmesi mevcut teknoloji açısından daha doğru olacağını İsrail bilmektedir.
Anlaşılacağı üzere bu dönemde iki ülkenin kaderi, doğal gaz gibi çok önemli bir konuda birleşmiştir.
İki ülke arasında gerçekleştirilen görüşmelerin asıl ruhu budur!