İnsanın içi kan ağlar ya işte bu Türkiye için bugünlerde geçerlidir.

Her gün şehitler var. Gün geçmiyor ki ülke de şehitler verilmesin. Dünyanın neresinde böyle bir kader var. Hangi ülkenin, insanları böyle bir acıyı paylaşıyor. Belki de uzun yıllar bu acıyı yaşamaya devam edecek Türkiye.
Avrupa’ya yakınlığımız nedeniyle örnekler hep Avrupa’dan geliyor. Böyle bir acı her gün yaşansa, onlar her gün milli yas ilan ederler. Bir trafik kazasında, 20-25 kişinin ölmesi bile onlar için mili yas ilan etmeye yetiyor. Oysa bizde ne bir otobüs, kazasında, ne de bir başka kazasında ya da şehit verilmesinde milli yas ilan etmemiz anlamına gelmiyor.
Ancak geçmişte, yakından ilişkimiz olmayan bir Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el Suud için milli yas ilan edebildik.

TÜRKİYE ŞEHİTLERİNE SAHİP ÇIKMALI

Türkiye’de hayat bir şekilde şehitleri ile devam etmesine ediyor, hayatta bir şekilde devam ediyor. Ancak, gidenler birer can. O nedenle bu yasında dorukta olması lazım. Türkiye’nin giden genç fidanlarına, şehitlerine sahip çıkması lazım. Yoksa milli bir uğur için yaşamlarını genç yaşta kaybedenler başta olmak üzere onların yakınlarına karşı büyük bir milli saygısızlık yapmış oluruz.

HERGÜN CENAZE HERGÜN ACI HERGÜN AYNI YÜZLER

Hangi şehit cenazesine bakarsanız, bakın manzara değişmiyor. Acı, gözyaşı, siyasiler, bayraklar, bazen siyasilere isyan eden şehit yakınları. Bu cenazelere gelen siyasileri merak ediyorum. Acılarının yanında, bu insanlara karşı nasıl bir duygu selindeler acaba. Bu insanların acılarına nasıl ortak oluyorlar. Nereye kadar olacaklar. Bu kan ve şehit cenazelerinin devamlılığı karşısında, ne kadar daha bu insanların önlerine çıkabilecekler. Durum vahim.
Bu devirde siyasetçi de olmak zor. Sanki bu konuda elleri, kolları bağlı gibi. Seçim meydanlarında tutamadığımız, bu siyasiler. Şehit cenazelerinde apışıp kalıyorlar. Tam bir sükûnet içersinde sanki enselerine vur ağızlarından al lokmayı cinsindeler.

PEKİ, KONU SİYASİ DEĞİL Mİ?

İşte bu her gün ülkeyi milli yas’a bürüyen bu olayın çözümlenememesinde kafa yorarken, bu askeri mi? yoksa siyasi mi? diye kafa yordum. İşin terör boyutunda ilk aşamada askeri gibi bir görüntüsü varsa da aslında temelinde çözümü siyasi.
Peki, o konuda bir sinyal var mı? Her şey askıda, nereye kadar o zaman? O konuda da bir ipucu yok. Yani bu milli yas sürecek, sürecek.
Peki, bu yaşamda en değerli şeyimiz ne diye soracak olursak. Yaşamak değil mi?  Ancak bugün bu kural geçerli değil. Böyle bir siyasi gerçek ile Türkiye yoluna nasıl devam edecek?

SANKİ ÖLÜ TOPRAĞI SERPİLMİŞ

Bu cenaze fotoğraflarına bakınca, Türkiye sanki bu görüntüleri kanıksamış bir hali var. Yani her gün olağan olan bir görüntüler. Eskiden mahallelerde hayır için lokma döktürülürdü. Şimdi de cenazelerde şehit cenazesi var deniyor. Her şey sanki normal gibi davranılıyor ki siyasiler de bu tabloya dâhil oluyor. Şehitlik büyük bir mertebedir. Eskiden bir savaş halinde şehit kelimesine duyardık. Ülke acılarla kavruluyor. Ya siz siyasiler siz neyle kavruluyorsunuz. Şehit cenazelerine gelmek, sizin utancınız olmalı.

TÜRKİYE’NİN YENİ ATATÜRK’Ü OLUR

Bu uzun yıl süren anlamsız savaşı noktalayacak bir siyasi lider yok mu?
Koca Türkiye’de. İnanın, bu sorunu çözecek. Türkiye’yi bu çıkmazdan kurtaracak bir siyasetçi, Türkiye’nin yeni Atatürk’ü olmaya bence namzettir.
Elbette Atatürk’e hiç bir konuda eş koşulmaz ki benim de çok büyük bir saygım ve hayranlığım var. Ancak her gün şehit verilen bir ülke de insan böyle bir ruh ve beklentiye de giriyor.