İngiltere Dışişleri Bakanı Phillip Hammond’un Türkiye ziyaretini yakından izleyen İngiliz gazetelerinden The Guardian, “Türkiye şimdi göç ve teröre karşı küresel mücadelenin merkezinde görülüyor” görüşünü dile getiriyor.

Phillip Hammond’un Türkiye’den Suriyeli mülteciler akınının daha da azaltmasını istediğini bildiren Guardian, Türkiye’nin, AB’ye gitmeleri durdurmak için 1.7 milyon Suriyeli mültecinin bir kısmına çalışma izni vereceğine dikkat çekiyor.
Guardian Gazetesi, Türkiye’nin IŞİD’in Irak ve Suriye’deki mevzillerine karşı şimdiye kadarki “en büyük saldırısını” düzenlediğine işaret ettiği haberinde IŞİD’in Sultanahmet eyleminin ertesinde Türkiye ile dayanışmayı dile getiren Hammond’un da Türkiye’yi “NATO müttefiki, hayati bir dost ve İslamcı aşırılığa karşı kritik bir ortak” sözleriyle övdüğünü söylüyor.
“Türkiye şimdi göç ve teröre karşı küresel mücadelenin merkezinde görülüyor” diyen gazete AB’nin Türkiye’ye mülteciler konusunda önerdiği 3 milyar euro yardımın birlik içerisindeki çekişmeler nedeniyle henüz serbest bırakılmadığını anlatıyor.
EGE DENİZİ ÜZERİNDEN AB’YE GİREN MÜLTECİ SAYISI ÜÇ KAT DAHA FAZLA
Bu arada, Ege Denizi üzerine AB’ye girmeye çalışan göçmenler sayısında bir azalma işaretinin bulunmadığına dikkat çekilirken “2016 yılının ilk 13 gününde deniz yoluyla Avrupa’ya 18 bin 384 göçmen ulaştı. Bu da 2015 yılının Ocak ayının tümüne göre üç kat daha fazla” deniliyor.
Guardian, “Batı’nın “stanbul’daki son IŞİD saldırılarının ardından, Türk hükümetini artık başlıca düşmanın ülkenin doğusunda özerklik için savaşan Kürt güçleri değil IŞİD olduğunu kabul etmeye iteceğini umduğunu” belirtirken de “IŞİD’in, Türklerin Suriye’nin Kuzeyi’nde muhalif savaşçılara yardıma yönelik agresif çabalarına yanıt olarak, Türkiye’yi hedef almaya karar verdiğinin göründüğünü” söylüyor.
Batı’nın Türkiye’ye yönelik eleştirilerinde dikkatli hareket etmesi gerektiğini savunan gazete, Türkiye’nin Suriyeli muhalif gruplar üzerindeki etkisi nedeniyle Suriye ile ilgili müzakerelerde önemli bir diplomatik rolünün olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye, Suriyeli muhalif grupları müzakerelere esnek bir biçimde yaklaşmaya ikna edebileceği gibi daha çok destek sağlayarak Suriyeli muhalefetin elini güçlendirebilir” değerlendirmesini yapıyor.