Türkiye’de son birkaç günde olup bitenler, uluslararası medyada geniş haber ve yorumlara konu oluyor. CNN İnternational, yaygın elektrik kesintisi ve Çağlayan Adliyesi’ndeki terör eylemine dikkat çekti.

ATLANTA – Türkiye’de sık sık dile getirilen “komplo” iddialarına vurgu yapıyor. Haberde “Salı günü dehşet verici olaylar dizisine gösterilen tepkiler, çağdaş Türkiye’ye ilişkin bazı gerçekleri de ortaya koyuyor. Yıllarca ardarda yaşanan siyasi krizlerden sonra ülke gergin ve kafası karışık” gibi yorumlar da yapılıyor.
CNN İnternational, Salı günü Türkiye’nin çok büyük bir bölümünü etkileyen ve saatlerce süren elektrik kesintisine dikkat çekerek start verdiği haberinde “Ülkenin elektrik ağının çoğunun çöküşü sosyal medyada bir komplo teorisi patlamasını tetikledi” diyor.
“Son beş yılda güvenlik güçleri, yüzlerce general, gazeteci, savcı, sivil toplum aktivisti ve üst düzey polis yetkilisini, hükümeti devirmeye yönelik bir komplonun parçası oldukları gerekçesiyle gözaltına aldı” deniliyor.
“Hükümetin muhaliflere artan sert baskıları ve açık medya ve internet sansürü de, çok kutuplaşmış ve çok şüpheli bir siyasi atmosfere katkıda bulundu” görüşünün öne sürüldükten sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bazı açıklamaları ve 2014 yerel seçimleri sırasında bazı sandıkların sayımı esnasında elektriklerin kesilmesi üzerine dile getirilen “kedi” izahı anımsatılıyor.
Elektrik kesintisi ardından “ikinci kriz patlak verdi” diyerek İstanbul Çağlayan Adliyesinde yaşanan terör saldırısına da dikkat çeken CNN İnternational, “Salı günü rehine krizi ortasında Türk hükümetinin, yayın yasağını getirdiğini” belirtirken “Yayın yasağı, Türk hükümetinin son yıllarda öldürücü terör saldırılarına ilişkin haberleri engellemek amacıyla defalarca başvurduğu bir önlem” savını dile getiriyor.
Hükümetin “yolsuzluk içeren çok mahcup edici siyasi skandalların üzerini kapatmak için Twitter ve YouTube’yi kapattığı” yorumunun da yapıldığı haberde “Salı günü dehşet verici olaylar dizisine gösterilen tepkiler, çağdaş Türkiye’ye ilişkin bazı gerçekleri de ortaya koyuyor. Ülke, arka arkaya patlak veren siyasi krizlerden sonra gergin ve kafası karışık” görüşleri öne sürülüyor.
CNN İnternational, haberine son verirken de “2011 yılında Arap Baharı’nın ilk günlerinde iyimserlik ve sivil toplum aktivizmi patlaması arasında Türkiye sık sık Ortadoğu ülkeleri için bir model olarak zikrediliyordu. O zamandan bu yana bu Arap ülkelerinden birçoğu ihtilaf, baskılar ve istikrasızlığa büründü” dedikten sonra “ Türkiye ise, kendi yarattığı iblislere giderek kırılgan hissediyor” sözlerine ekliyor.(ANKA)