Memleketin vergi dışında ne kadar geliri varsa Varlık Fonu’na bağlanıyor. Nerede üç beş kuruş para var, ver gitsin fona. Daha önce belirttik, anayasal yönetim rejiminden önce ekonomi rejimi değişiyor, devlet içinde devlet oluşuyor, maliyesi, hazinesi bölünüyor diye.

Şimdi iş artık kesinleşti. Adım adım yepyeni “Türkiye Fon Cumhuriyeti”ne koşar adımlarla gidiyoruz. Müjdeler, pardon hayırlara vesile olsun.
Her sabah kalkıyorsunuz memleketin nerede malı mülkü, parası varsa fonun emrine verilmiş. Foncular, unuttularsa hatırlatalım, geride daha çok gelir kaynağı bulunuyor. Al, yatır, kaldır, kurtar, sat, harca harca bitmez.

Örneğin, otoyol ve köprüler de iyi para var. Ormanlar da duruyor. TOKİ gelirleri de fena değil. İşsizlik fonu, bireysel emeklilik fonu para kaynıyor. Döner sermayeleri de unutmayalım. Hava alanlarında, gümrük kapılarında da ayakbastı paraları da gani gani akıyor. Al batık müteahhittin inşaatını, sat yabancılara emlakçılık da bir gelir kolun olsun.

Belediyelerde olan para hiçbir yerde yok. Madem metroları devlet yapıyor, her bileten yüzde bir fon kesintisi yapılsın.
Elektrik, doğal gaz, su ne varsa ekle faturalara da yüzde bir varlık fonu payı, paraya para demez bu fon. TRT payı oluyor da “varlık fonu payı” niye olmuyor?
Hele şu hain oğlu hainlerin şirketleri, paraları, malları yok mu ikinci bir varlık fonu daha kurulur.
İşi daha da basitleştirelim. Vergi üzerinden başka bir vergi daha alan tek ülke olarak KDV ve ÖTV’nin üzerine yüzde iki oranında da üçüncü yeni bir vergi; “TVFV”, yani “Türkiye Varlık Fonu Vergisi” ekleyelim, iş bitsin. Ne uğraşıyorsunuz kebapçı, otel kirasıyla.

Geriye paraların patronu Merkez Bankası kalıyor. Verelim Hazine’nin bankadaki yüzde 65’lik payını fona, hem bankanın lirası, doları akar, hem de faizleri istedikleri gibi ayarlarlar, istedikleri kadar da para basarlar, enflasyonla da mücadele ederler.
Ama vatandaş ikna olmuyor. Bu Varlık Fonu ne yapacak, paramızı nereye harcayacak, ileri de başımıza ne gibi sorunlar açacak diye kara kara düşünüyor. Kendi vatandaşını ikna edemeyen, kaygılandıran, kendi vatandaşından güven ve destek almayan bir fon, dünyaya ne diyecek?
“Türk işi” bu fonun dünyadaki fonlara benzemediği ısrarla belirtiliyor. Alemin bildiği varlık fonlarıyla bizimkinin benzerliği olmadığı örneklerle anlatılıyor. Olabilir. Halkın önüne getirilen “Türk işi Cumhurbaşkanlığı” sisteminin de eşi benzeri var mı? Memleketin her yerinde “ben yaptım oldu” zihniyeti hâkim zaten. Gerisi kimin umurunda?