ANKARA – Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin güneş kuşağında olmasına rağmen güneş enerjisinden yeterince faydalanamadığını belirterek, “Rusya gibi petrol ve doğalgaz rezervi yüksek ülkelerin dahi güneş enerjisi ve benzer enerjilere ciddi yatırımlar yaptığı bir dönemde ülkemiz enerji potansiyeline rağmen iç açıcı bir noktada değil” dedi.

“ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANIMINA YÖNELİK CİDDİ ÇALIŞMALAR VAR”

Enerjinin, ülkelerin kalkınma ve gelişmişlik bazında en önemli göstergelerden biri olduğunun altını çizen Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren enerji üretim ve tüketim yöntemleri ile yerine yenisi konulamayacak enerji kaynaklarının kullanımı en temel sorunlardan biri oldu. Enerji kaynaklarının kullanımına yönelik ciddi çalışmalar var. Daha sonra aralarında güneş enerjisinin de bulunduğu yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi anlaşıldı. Bugün geldiğimiz noktada geliştirilmeyi bekleyen yegane enerji kaynaklarının kullanımına yönelik ciddi çalışmalar var.”

KARADENİZ’İN GÜNEŞ ENERJİSİ

POTANSİYELİ BAYERN’DEN FAZLA

Kumbaroğlu, Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelinin birçok Avrupa ülkesine göre çok daha fazla ve ekonomik olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Ülkemizin yenilenebilir enerji açısından sahip olduğu imkanlar neredeyse tüm Avrupa ülkelerini kıskandıracak nitelikte. Türkiye’nin güneş enerjisinde gerek güneşlenme süresi gerekse radyasyon değeri bakımından potansiyeli en düşük bölge Karadeniz. Almanya’nın potansiyeli en yüksek bölgesi Bayern eyaleti. Karadeniz’in güneş enerjisi potansiyeli Bayern’den daha yüksek. Yani Almanya’nın potansiyeli en yüksek bölgesinde yenilenebilir enerji kaynağının hacmi Türkiye’nin potansiyeli en düşük bölgesine kıyasla daha az.”

“ÜLKEMİZ SAHİP OLDUĞU POTANSİYELİ AVANTAJA DÖNÜŞTÜREBİLECEK ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİREMİYOR”

Bu potansiyele rağmen Türkiye’de kurulu güneş enerjisi gücünün 45 MegaWatt iken Almanya’da 38000 MegaWatt olduğuna işaret eden Kumbaroğlu, “Almanya’da yaklaşık 850 kat daha fazla bir güçten bahsediyoruz. Rusya, dünyanın en zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip. Buna rağmen Rusya’nın gelecek döneme ilişkin çok önemli güneş enerjisi yatırım planları var. Bugün itibariyle 5 MagaWatt güneş enerjisi gücüne sahip Rusya, yılsonuna kadar güneş enerjisi hacmini 60 MegaWatt’a 2020 yılında ise bin 500 MegaWatt’a çıkarmayı hedefliyor. Rezerv zengini Rusya’nın dahi bu tür planlamalar yaptığı bir dönemde maalesef ülkemiz sahip olduğu potansiyeli avantaja dönüştürebilecek üretimi gerçekleştiremiyor” ifadelerini kullandı.