Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun () çocukların refah koşullarına yönelik hazırladığı raporda, Türkiye, “”nde 41 ülkelik sıralamanın sonlarında yer aldı.

UNICEF’in , “Geleceği kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” başlıklı raporunun sonuçlarına göre, gelişmiş ve gelişmekte olan toplam 41 ülkedeki beş çocuktan birinin “göreceli yoksulluk” içinde yaşıyor.

Eğitimden, beslenmeye, sağlıktan, eşitsizliğin düşürülmesine, toplam dokuz kategoride hazırlanan raporda, çocukların yaşam koşullarının en iyi olduğu ülke Norveç olarak belirlenirken, bu ülkeyi Almanya, Danimarka ve İsveç izledi.
Türkiye genel sıralamada 41 ülke arasında 36’ncı sırada yer alırken, Şili en son sırada yer aldı. Bulgaristan performans listesinde 40’ıncı, Romanya 39’uncu sırada geldi.

Raporun eğitim düzeyi kategorisinde ise dünya genelindeki çarpıcı eksiklikler dikkat çekti. En başarılı eğitim sistemine sahip olduğu kabul edilen Finlandiya ve Japonya’da dahi 15 yaşındaki gençlerin beşte birinin okuma ve hesaplamada asgari becerilerden yoksun olduğu ortaya çıktı.
Türkiye’nin kategoriler arasında en iyi olduğu kategori ise “sorumlu tüketim ve üretim” oldu. Türkiye bu kategoride üçüncü sırada yer alırken, bu kategorinin son üç sırasını Japonya, Yehi Zelanda ve Romanya aldı.
Türkiye “sıfır açlık” kategorisinde 41 ülke arasında 40’ıncı sırada yer alırken, “eğitim kalitesi” kategorisinde ise en son sırada yer aldı.