Cumhuriyet Halk Partisi tek parti dönemi ve İsmet İnönü’ nün Genel Başkanlığından sonra sadece bir kez o da 11 milletvekilini transfer ederek 5 Ocak 1978’ de tek başına iktidar olabildi ancak 22 ay iktidarda kalabildi. SOL’ UN 7 BÜYÜK SORUNU HABERİN DEVAMINDA
Türkiye’ de sol denilince en güçlü parti olarak Cumhuriyet Halk Partisi ortaya çıkar. Ancak CHP’ nin Milli Şef ve Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü ve tek parti döneminden sonra CHP sadece bir kez o da rakibi Adalet Partisi’nden 11 Milletvekili transfer ederek 5 Ocak 1978’ de tek başına hükümet oldu.
CHP Ecevit liderliğinde girdiği ilk genel seçim olan 14 Ekim 1973 genel seçiminde yüzde 33,3’lük oy oranıyla 185 milletvekili çıkardı. CHP’nin oy oranı bir önceki seçime göre yüzde 5,9 arttı; partinin oy oranı kırsal alanda gerilerken kentlerde arttı. Ancak Ecevit’in başkanlığındaki CHP en fazla oyu almasına rağmen çoğunluğu kazanamadı. 26 Ocak 1974 tarihinde Millî Selamet Partisi (MSP) ile kurduğu koalisyon hükûmetinde Ecevit ilk defa başbakanlık görevini aldı.
Ecevit’in başında olduğu hükûmet askerî müdahale kararı aldı.20 Temmuz’da başlayan Kıbrıs Barış Harekâtı’nı, 14 Ağustos’ta II. Barış Harekâtı izledi. Kıbrıs Harekâtı’ndan sonra Ecevit, “Kıbrıs Fatihi” olarak anılmaya başladı
1977 yılında yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi, yüzde 41,38 oy ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sol görüşlü bir partinin çok partili siyasal yaşamda kazandığı en yüksek oy oranı olarak tarihe geçti. Bülent Ecevit 21 Haziran 1977’de azınlık hükümeti kurdu ama güvenoyu alamadı.
Süleyman Demirel’in Başbakanlığında II. Millî Cephe Hükûmeti(AP-MSP-MHP) kuruldu. Ecevit, “Kumar borcu olmayan 11 milletvekili arıyorum” sözüyle AP’den ayrılan 11 milletvekiline (Güneş Motel Olayı) ek olarak Demokratik Parti ve Cumhuriyetçi Güven Partisi’nin de desteğiyle II. Milliyetçi Cephe Hükümeti’ni devirip, 5 Ocak 1978 tarihinde yeni bir hükûmet kurarak tekrar başbakan oldu.
Daha da hızlanan terör, etnik ve dinsel kışkırtmalarla Malatya ve Kahramanmaraş gibi kentlerde katliam boyutlarına ulaştı. Enflasyon hızı da yüzde 100’ü geçti, grevler yayıldı. TÜSİAD gazetelere tam sayfa eleştiri ilanları vererek hükûmetin istifasını istedi. Bunlara ek olarak AP’den gelen ve bakan yapılan 11 milletvekilinin (Tuncay Mataracı, Hilmi İşgüzar, Orhan Alp, Oğuz Atalay, Mete Tan, Güneş Öngüt, Mustafa Kılıç, Şerafettin Elçi, Ahmet Karaaslan, Enver Akova, Ali Rıza Septioğlu) desteğini kazanmak için verdiği tavizler ve haklarında çıkan yolsuzluk söylentileri, Ecevit’e zarar verdi.
14 Ekim 1979’da yapılan ara seçimlerde başarısızlığa uğrayan Ecevit 12 Kasım 1979’ da görevden çekildi ve Süleyman Demirel 25 Kasım 1979 tarihinde MSP ve MHP’nin desteğiyle bir azınlık hükûmeti kurdu.
CHP ve Bülent Ecevit’in yaşadığı bu hükümet serüveninden sonra 12 Eylül 1980’ de askeri müdahale geldi. Ecevit ve diğer rakipleri yasaklandı.
1985 yılında eşi Rahşan Ecevit’in başkanlığında DSP kuruldu. Ecevit’in 1999’da kurduğu azınlık hükümeti güvenoyu alamayınca MHP ve Anavatan Partisi ile koalisyon hükümeti kurdu ve 18 Kasım 2002’ye kadar Başbakanlık yaptı.
İŞTE SOL’ UN TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMAMASININ GEREKÇELERİ
İsmet Paşa döneminde 2. Dünya savaşı sırasında oluşan yokluklar ve kıtlıklar,
Ecevit’ in karşısında Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alpaslan Türkeş gibi güçlü sağ parti liderleri olması,
Türkiye’ de sağ partiler o dönemlerde sol partiyi Komünist olarak tanıtması,
Ecevit’ in 1977 – 1979 Başbakanlığı döneminde yokluklar, kıtlıklar yaşanması,
12 Eylül’ ün sol fikir adamı ve düşünürlerine vurduğu büyük darbe
Özal’ ın, Fak-Fuk-Fon adlı sosyal dayanışma fonunu kurduktan sonra, “ Solun bütün silahlarını ellerinden aldım” diyerek sosyal politika izlemesi
Ecevit’ in ANAP ve MHP ile kurduğu koalisyonda döviz patlaması yaşanması.

FACEBOOK YORUMLARI