CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin adının da değişeceğini iddia ederek, “AKP iktidarı başkanlık adı altında rejimi değiştirmeye çalışıyor.

Bu bir sistem tartışması değil, bir rejim tartışmasıdır. Başkanlığı getirebildikleri takdirde sadece Atatürk’ ün adını anayasa metninden çıkarmakla kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin ismini değiştirmeyi dahi tartışıyorlar” dedi.

Yarkadaş ’te düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Çoçuklara yönelik tacizlerin her geçen gün arttığına dikkat çeken Barış Yarkadaş,  TBMM Genel Kurulu’nda, AK Partili’lerin imzası ile;

“Türk Ceza Kanunu’nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren” düzenlemeyi anımsatarak, “AKP tacizcilerden ve tecavüzcülerden hesap sormak yerine dün gece bu önergeyi alel acele meclise getirdi” dedi.

TACİZLER YÜZDE 700 ARTTI

Çoçuklara yönelik tacizlerin geçmişe oranla, yüzde yedi yüz artığını belirten CHP’li Yarkadaş tepkilerini şöyle dile getirdi:

“Adıyaman Gerger’de 74 çocuğun tacizine karışan müstahdem gizli bir el tarafından korundu. Bu kişinin  korunmasının arkasında bir tarikat olduğu çok açık. Erkek müstahdem erkek çocuklarla aynı odada uyuyor. Hiç kimse bu kuralsızlığa hayır demiyor. Bakın Kırıkkale’de bir yatılı erkek Kuran kursunda bir öğrenciye tecavüz ediliyor. Bu tecavüz müftülük tarafından tutanak altına alınıyor. Ama o günden bugüne işlem yapılmıyor.. AKP tacizcilerden ve tecavüzcülerden hesap sormak yerine dün gece bu önergeyi alel acele Meclise getirdi. Bu önerge son dakikada maddelerin arasına eklendi. CHP’nin bunu fark etmesi sonucu bu önerge Salı günü görüşülmek üzere şimdilik ertelendi.” Söz konusu önerge ve   Adıyaman Gerger’de  yaşanan olayı hem de tecavüzcüsüyle evlendirilmek istenen çocukların dramını anlatmak için Başbakan, Adalet Bakanı ve Aile Bakanı’na mektup yazdığını söyleyen Yarkadaş,  “Mektupla;  Başbakan Binalı Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kotan’a  Adıyaman’ daki tecavüz olayını anlattım ve dün gece getirdikleri önergeyi geri çekme çağrısı yaptım” diye konuştu.