RİZE – Türkiye Çay İçiyor Ulusal Fotoğraf Yarışması sonucunda dereceye giren eserlerin ödülleri sahiplerini bulurken başarılı 50 eser sergilendi. ÇAYKUR ana sponsorluğu ve Ulusal Çay Konseyi koordinatörlüğünde 15 Ocak 2015 tarihinde başlayan ve 15 Mayıs 2015 tarihinde sona eren Türkiye Çay İçiyor Ulusal Fotoğraf Yarışmasına yoğun katılım oldu.
İsmail Karman Kültür Merkezi’nde yapılan ödül törenine Rize Vali Yardımcısı Mehmet Özer, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ve davetliler katıldı.
Yarışmada bin 691 katılımcı tarafından gönderilen 4 bin 720 fotoğraf değerlendirildi. Değerlendirme sonucu ödüllendirmeye layık görülen beş fotoğraf eseri jüri tarafından detaylı incelenerek belirlendi.
Yapılan ödül töreni ve sergide birinci esere 10 bin TL, ikinciye 5 bin TL, üçüncüye 3 bin TL ödül çekleri verildi.
Törenin açılışında bir açıklama yapan jüri heyeti üyesi ve RİFSAD Başkanı Emin Kanbur;  4 bin 720 fotoğraf üzerinde yoğun bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Öncelikle bir tasnif yaptık. Ardından ilk 200 esere tespit ettik. Sonra bu sayısı 100’e indirdik. Daha sonra 50 eser ve sergilenmeye layık 35 fotoğraf belirlendi. Ardından ilk beşe giren eser ortaya çıkmış oldu. 4720 fotoğrafı bu yarışmaya gönderen tüm fotoğrafçılarımıza teşekkür ediyoruz. Bu yarışmanın bölgemize ve çayımıza önemli katkıları olduğunu düşünüyorum. Öte yandan Rize fotoğraf konusunda bir cennet. Köprüleri, gölleri, yayla evleri ile bir cennet ilimiz. Daha sonraki organizasyonumuzda fotoğraf daveti değil de fotoğrafçıları bölgemize çağırabiliriz. Bu çalışmanın ilimiz turizminde önemli katkıları olacaktır” diye konuştu.
Ödül töreninde söz alan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Türkiye’de yetişen çayın Dünyanın hiçbir ülkesinde aynı kalitede yetişmediğini vurgulayarak, “Çayımızı her platformda tanıtarak çok sağlıklı olduğunu anlatıyoruz. Hedefimiz Dünya pazarında ciddi bir pazar oluşturmaktır. Bunun için ciddi yatırım ve projelerimiz var. Bunların bir ayağında da bu tür tanıtım ve projeler var. Türkiye Çay İçiyor Projesine katkıları olan ve katılan herkesi teşekkür ediyorum. Yoğun bir katılım ve ilgi oldu. Bu bizleri mutlu etti. Ödül kazanan yarışmacıları da tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
Ödül töreni ardından fotoğraf sergisi ziyarete açıldı. İsmail Karaman Kültür Merkezi Sergi Salonunda açılan sergi Pazar günü mesai saati bitimine kadar ziyaret edilebilecek.