ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:  Türkiye’de ilk enerji santrali mütevazı bir rakamla 1902 yılında kuruldu. 100 yıl sonra Türkiye’nin, 2002’de 31 bin 800 megavat kurulu gücü vardı. Yalnızca mukayese etmek açısında söylüyorum. Türkiye büyüyor, ilerliyor ve gelişiyor.

Burak GEZEN- Mustafa SUİÇMEZ- Safiye TARI/ÇANAKKALE, – ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çanakkale’nin Biga İlçesi’nde faaliyet gösteren İÇDAŞ’a ait Süper Kritik Bekirli Enerji Santrali’nin 618 MW’lık ikinci ünitesinin açılış törenine katıldı. , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla hizmete açıldı. Törende çeşitli gerekçelerle enerji yatırımlarına yönelik yapılan itirazları eleştiren Bakan Yıldız, “Onların tuzu kuru. Yumurta küfesi bizim sırtımızda” dedi.
İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. bünyesindeki Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş.’ye ait Süper Kritik Bekirli Termik Santrali’nin 618 MW’lık ikinci ünitesi devreye girdi. Santralin toplam kurulu gücü 1236 MW’a ulaştı. İkinci ünitenin açılışı için düzenlenen törene; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga Belediye Başkanı CHP’li İsmail Işık, AK Parti Çanakkale milletvekilleri İsmail Kaşdemir ve Mehmet Daniş, İÇDAÇ Yönetim Kurulu üyeleri ve işçiler katıldı.
Ülkede 2014 yılında üretilen elektrik miktarının 250 milyar 435 milyon 500 bin kWh olarak gerçekleştiğini hatırlatan İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, “Bu elektriğin yüzde 5.6’sı İÇDAŞ’ın Bekirli ve Değirmencik Termik Santralleri tarafından üretildi. İÇDAŞ Süper Kritik Bekirli Enerji Santrali’nin birinci ünitesini 2011’de işletmeye almıştık. İkinci üniteyi de bu yıl içinde işletmeye başladık. Bu santralimizin iki ünitesinin toplam gücü 1236 MW. Bugün ikinci ünitenin resmi açılışını hep birlikte yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da kömür santrallerinin bu bölgede devam etmesi gerektiğini vurguladı. Ülkenin bünyesine 2013’de 7 bin megavat, geçen yıl da 5 bin 500 megavatlık bir enerji kurulu gücü eklediğini söyleyen Bakan Yıldız, “Enerji sektöründe bulunanlar bunun ne anlama geldiğini çok iyi bilir. Bugün burada 600 megavatı aşkın yeni bir üniteyi devreye alıyoruz. Bunun tam 12 katını önceki yıl devreye aldık. Hem de birçok kaynaklar açısında devreye aldık. Türkiye’de ilk enerji santrali mütevazı bir rakamla 1902 yılında kuruldu. 100 yıl sonra Türkiye’nin, 2002’de 31 bin 800 megavat kurulu gücü vardı. Yalnızca mukayese etmek açısında söylüyorum. Türkiye büyüyor, ilerliyor ve gelişiyor. Bütün bunlarla beraber son 12 yılda AK Parti hükümetlerinin yaptığı yatırımın miktarı 39 bin megavat civarında. İlk 100 yıldakinden daha fazlasını son 12 yılda yaptık. Türkiye’nin ilerlemesi, büyümesi ve gelişmesiyle alakalı çok çarpıcı rakamlar var” dedi. (DHA)