Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili olarak Türkiye’ye sert eleştirilerde bulunurken, “Terörle mücadelede partner saydıklarımızın bizi sırtımızdan haince bıçaklamasını kesinlikle açıklanamaz buluyoruz” dedi.

Vladimir Putin, “güven mektubu” sunan 15 ülkenin büyükelçileri ile bir araya gelmeden önce yaptığı açıklamada “Sırtımızdan bıçaklandık” ifadesini tekrarladı. “Terörle mücadelede partner saydıklarımızın bizi sırtımızdan haince bıçaklamasını kesinlikle açıklanamaz buluyoruz” sözlerini kullanan Putin, “Türkiye, bilinçli olarak ilişkileri çıkmaza sürüklüyor gibi görünüyor. Buna üzülüyoruz” şeklinde konuştu.

-“BİZDEN ÖZÜR DİLENMEDİĞİ GİBİ…”-

Vladimir Putin, “Suriye hava sahasında iki gün önce olanlar hem ‘aklıselime’ hem de uluslararası hukuka aykırıydı. Nitekim uçağımız Suriye hava sahasında düşürüldü. Ankara’dan da bu konuda henüz anlaşılır bir açıklama duymadık. Bizden özür dilenmediği gibi, kimse bize zararın telafi edileceğini ya da suçluların cezalandırılacağını da söylemedi” ifadelerini de kullandı. Putin şu savları da dile getirdi:
“Kimileri teröristleri hoş görüp yasadışı petrol ticaretinden para kazanıyor. Teröristleri ve onların yasadışı biçimde petrol, insan, uyuşturucu, sanat eseri ve silah ticareti yapmasının üstünü örtmekle kalmıyor, aynı zamanda bundan milyarlarca dolar kazanıyorlar.”