PKK terör örgütünün Dağlıca’da askerlerimizi şehit etmesi bardağı taşıran son damla oldu. Türkiye ayağa kalkarak terörü lanetledi. Ülkenin hemen hemen her ilinde teröre lanet yürüyüşleri düzenlenerek protesto gösterileri yapıldı

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde zırhlı araçların geçişi sırasında PKK’lı teröristler tarafından yola önceden tuzaklanan 400 kilo bombanın patlatılmasına yönelik saldırı Yozgat’ta protesto edildi. Gece 02.00 sıralarında toplanan kalabalık, şehitler için dua etti.
Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde bölücü örgüt mensupları tarafından yapılan saldırıda çok sayıda şehit verildiği haberleri üzerine halk sokağa döküldü. Toplanan kalabalık, bayraklarla yürüyüp terörü lanetleyen sloganlar attı. “Yozgat uyuma şehidine sahip çık”, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez”, “Kahrolsun PKK” sloganları atıp, caddelerde Türk bayrakları ile yürüdü. Grup içerisinde “Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP” sloganları yükselince, yürüyüşe katılanlardan “şehitlerimiz var, siyaset yapmayalım” şeklinde tepkiler geldi. Daha sonra tekbirler eşliğinde Cumhuriyet alanına doğru yürüyen kalabalık, burada İstiklal Marşı okuyup hep birlikte dua etti. Toplanan kalabalık, edilen duaların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
Afyonkarahisar’da teröre tepki yürüyüşü
HAKKARİ’nin Dağlıca Bölgesi’ndeki terör saldırısı ardından Afyonkarahisar’da CHP’liler, hem de Ülkü Ocakları üyeleri ayrı protesto yürüyüşü yaptı. Şehit haberleri üzerine CHP İl binası önünde toplanan CHP’liler, saat 00.00’da yürüyüşe geçti. Yeşilyol ve Ordu Bulvarı caddelerinde slogan atarak yürüyen grup, yürüyüşünü Anıtpart’ta sona erdirdi. Terör eylemleri ve PKK’ya lanet yağdıran grup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde de slogan attı. CHP’nin protestosu 10’uncu Yıl Marşı ile son buldu.
CHP protesto yaptığı sırada PTT önünde toplanan Ülkü Ocakları üyesi gençler de yürümeye başladı. ‘Afyon uyuma şehidine sahip çık’ sloganı atan grup, PKK ve Abdullah Öcalan aleyhinde de slogan attı. Milli Birlik, Ordu Bulvarı, 2’inci Dumlupınar ve Yeşilyol caddeleri boyunca yürüyen ülkücü grup, bu sırada kafelerde oturanları da alkışlarla protesto etti. Yaklaşık 20 araçlık konvoyun da eşlik ettiği gruba Yeşilyol Caddesi’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Afyonkarahisar Askerlik Şubesi Bölge Başkanlığı önüne son bulan yürüyüşte, nöbetçi başçavuşa Türk bayrağı hediye eden Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, yeniden göreve hazır olduklarını söyledi. Gruptakiler ise askere alınmak istediklerini belirtti.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerekeni yapacağını belirten nöbetçi başçavuş ise protestocu gruba itidal çağrısında bulundu. Askere alınmanın şartlarının belli olduğunu aktaran başçavuş, acının büyük olduğunu kaydetti. İstiklal Marşı okuyan protestocular askerlik şubesi önünden ayrılırken, grup bir süre daha protesto yürüyüşünü sürdürdü. Ülkü Ocakları önünde son bulan yürüyüş şehitlere dua edilmesinin ardından sona erdi.
Teröre tepki için eğlence mekanları kapatıldı
HAKKARİ Dağlıca’da yaşanan terör saldırısının ardından Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki turistik eğlence mekanları işletmecilerin ortak kararıyla gece kapatıldı.
Fethiye’nin Ölüdeniz ve Ovacık mahallerindeki 400 eğlence mekanı ve restoran, Hakkari’den gelen şehit haberleri sonrası dün saat 23.00’ten itibaren kapatıldı. İşletme sahipleri eğlence mekanları ve restoranlara Türk bayrakları astı. Bazı işletmeler kapılarına ‘Terör olaylarını protesto amacıyla gece boyu kapalıyız’ yazısı astı.
TURİSTLER BİLGİ ALMAYA ÇALIŞTI
Eğlenmek için Hisarönü Barlar Sokağı’na giren turistler eğlence mekanlarının kapalı olması nedeniyle şaşkınlık yaşadı. Turistler, çalışanlardan işletmelerin neden erken saatte kapandığına ilişkin bilgi almaya çalıştı.
‘YAS İLAN ETTİK’
Hisarönü Barlar Sokağı’ndaki bir bar işletmecisi Salih Büyükkoca, dün akşam saatlerinde gelen şehit haberleri üzerine işletmesini kapatma kararı aldığını söyledi. Ölüdeniz ve Hisarönü’ndeki 400 işletmenin ortak karar aldığını anlatan Büyükkoca, “Askerlerimiz, polislerimiz şehit ediliyorsa bizim burada eğlence yapmamızın bir anlamı yok. Bu akşam yas ilan ettik. Mekanlarımız önce alkol satışı ve eğlenceye kapatıldı. Ardından tamamen kapattık” dedi.
‘BİZE BAŞKA GÖZLE BAKILIYOR’
Hisarönü Barlar Sokağı’ndaki seyyar tezgahta midye satan Mehmet Kortak ise Diyarbakır’dan Fethiye’ye çalışmaya geldiğini ve Kürt vatandaşı olduğunu söyledi. Tezgahını eğlence mekanları ile birlikte kapatan Kortak, şehit haberlerinin kendilerini de çok üzdüğünü kaydetti. Güneydoğu’da yaşananların Fethiye’de de kendilerini etkilediğini anlatan Kortak, “Ben de Kürdüm, şehit haberlerinin ardından burada bize başka gözle bakılıyor. Biz buraya ekmeğimiz için geldik. Şehit haberlerine çok üzülüyoruz. Sonuçta bir can gidiyor. Ocaklar sönüyor. Buna bir ‘dur’ denilmesi lazım. Kürt halkının da buna destek olması lazım” diye konuştu.
Dağlıca’daki saldırıyı protesto eden Bursalılar Trafiği kapattı
HAKKARİ’nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısı sonrası sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenen Bursa’lılar terörü lanetlemek için kent meydanında toplandı.
Sosyal paylaşım sitesinden örgütlenen Bursa’lılar Kent Meydanı’nda terör örgütü PKK’nın Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıyı protesto etmek için toplandı. Topluluk daha sonra HDP Osmangazi İlçe Örgütü’ne yürüyüp, binanın olduğu giriş kapısına Türk Bayrağı astı. Ardından tekrar Kent Meydanı’na dönen yaklaşık 100 kişilik grup, lastik yakarak yolu trafiğe kapattı.
Polis ekiplerinin ikna edemediği grup, İstiklal Marşı’nı okudu. “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları atan grup, ateşi söndürmeye gelen itfaiye aracının önünde barikat da kurdu. Yaklaşık 2 saat bekleyen grup, ardından Pınarbaşı Şehitliği’ne yürüyerek, şehitler için dua etti. Duanın ardından konuşan Bursa Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Rüştü Sütçü “Biz bu vatanı böldürtmeyeceğiz, biz bu ezanı dindirtmeyeceğiz. Bunun içi bugün ter döktük, yarın gerekirse kanımızın son damlasına kadar dökeceğiz. Gerekirse Kandil’e de gideriz” dedi. Bursa Ülkü Ocakları İl Başkanı Sütçü’nün konuşmasıın ardından grup olaysız dağıldı.
Kayseri’de teröre tepki yürüyüşü
KAYSERİ’de yaklaşık 250 araçlık konvoy oluşturan kalabalık grup, teröre tepki gösterdi.
Talas İlçesi Mevlana Mahallesi’nde saat 01.30 sıralarında toplanan vatandaşlar, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde yaşanan terör saldırısını protesto etti.
Yaklaşık 250 araçlık konvoy ve 200 kişilik grupla, teröre tepki yürüyüşü düzenleyen grup, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kayseri uyuma şehidine sahip çık’, ‘Dişe diş, kana kan, intikam intikam’ sloganları attı.
(DHA)