FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin karargahı olan 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı, TBMM’yi ve devlet kurumlarınıbombalayan F-16’ları engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi verenKahramankazanlılar anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve beraberindeki heyet, Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’i ziyaret etti.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, belediye meclis üyeleri, Kahramankazan Kent Konseyi üyeleri ve Kahramanzanalılardan oluşan heyet, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’e ziyarette bulundu.

Unvanın size verilmesi daha anlamlı

Başbakan Yardımcısı Türkeş de, Kazan’a “kahraman” unvanının verilmesinde tüm partilerin oldukça sağduyulu bir tutum sergilediğini söyledi. Türkeş, şöyle konuştu:

“15 Temmuz’da tüm Türkiye topyekûn iyi bir imtihan verdi. O güne kadar yapılan tüm tartışmalar tüm farklılıkların sathi olduğunu gösterdi. Günlük konular önemsiz hale geldi ve asıl konuya odaklandı. Kahramanlık unvanı verilmesinin tüm siyasi partilerin ortak kararı ile olması oldukça önemli. Tüm partiler bu konuya sağduyulu şekilde yaklaştı. Kahramanlık unvanını hiç kimse eli titremeden imzaladı. Tereddüt etmedi hiçbir parti ve herkes imzaları koydu. Şer odağının orada olmasından hareketle Kazan’a kahraman unvanın verilmesi sembolik bir harekettir. Ve bu unvanın ilçenize verilmesi daha anlamlıdır.”

957 ilçe, 81 il adına aldık

Başkan Ertürk, ziyarette şunları kaydetti:

“Tarihe altın harflerle geçen bu şanlı ve destansı direnişimiz sonrasında ilçemizin TBMM tarafından, tüm partilerin oy birliği ile ‘Kahraman’ unvanına layık görüldüğünü sizlere anımsatmak isterim. 7’sinden 70’ine, seçilmişinden atanmışına, memurundan işçisine, gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine müthiş bir direniş gösteren halkımız hak ettiği unvanı almıştır. Bu sadece Kahramankazanlıların kahramanlığı değil, tüm ülke insanının bir kahramanlığıdır. ‘Kahramank’ unvanı yalnızca bize değil, Kahramankazan’ın şahsında 81 il ve 957 ilçemize verilmiştir. Bu unvanın verilişinin, 15 Temmuz’un unutulmaması ve unutturulmaması adına ve bundan sonraki kuşaklara Türk halkının top yekûn yazdığı bu destanın aktarılması adına önemli bir olarak görüyorum.Bu konuda hassasiyet gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım başta olmak üzere siz değerli Başbakan Yardımcımız Tuğrul Türkeş Beyefendi’ye şükranlarımızı sunuyoruz.”

F-16’ya dur heykeli

Ertürk ve Türkeş daha sonra Kahramankazan Belediyesi’nce yapılan yatırımlar ve hizmetler konusunda görüş alışverişinde bulundu. Ertürk daha sonra, ilçe halkının darbeci hainlere ve F-16’lara karşı verdiği kahramanca mücadeleyi sembolize eden “F-16’ya Dur” heykelini Türkeş’e hediye etti.