Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur ve olmayacaktır. İftira kampanyasını kabul etmemizi ve anlayış göstermemiz mümkün değildir. Biz kimsenin sınırını ihlal etmedik ama bizim sınırımız ihlal edildi. Rusya’nın operasyon yaptığı yerlerde kesinlikle DAEŞ unsuru yoktur.

Resmi temasları kapsamında Azerbaycan’da bulunan Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan Diplomasi Akademisi’nde, “Küresel Sınamalar Karşısında Türkiye-Azerbaycan Stratejik Ortaklığı” başlıklı bir konuşma yaptı.
Davutoğlu şunları söyledi:
“Bizim için Bakü İstanbul kadar, Konya kadar azizdir. Hepimiz Bakülüyüz. AB sürecini ilerletirken Asya ile ilişkilerimize aynı önemi vermek zorundayız. Nerede insani mesele varsa Türkiye oradadır. Biz Suriyeli kardeşlerimiz üzerine bomba yağdırmıyoruz. 2 buçuk milyona yakın mülteci barındırıyoruz. Suriye’den yüzde 20’ye yakın nüfus şu an Türkiye’de.
İster enerji, ulaşım politikaları olsun Türkiye ve Azerbaycan barış ve istikrar için işbirliği yaptı. Azerbaycan toprakları işgalden kurtulmalıdır.

UÇAKLARIN 3 KEZ SINIR İHLALİ YAPIP, TÜRKMENLERİN BOMBALANDIĞINA ŞAHİT OLDUK

Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur ve olmayacaktır. İftira kampanyasını kabul etmemizi ve anlayış göstermemiz mümkün değildir. Biz kimsenin sınırını ihlal etmedik ama bizim sınırımız ihlal edildi. Rusya’nın operasyon yaptığı yerlerde kesinlikle DAEŞ unsuru yoktur. Orada Türkmenler yaşıyor. Rusya sınır ihlali olmayacağı konusunda defalarca söz verdi. Uçakların 3 kez sınır ihlali yapıp, Türkmenlerin bombalandığına şahit olduk. Sınırlarımızı koruduğumuz için özür dilemeyiz. kimseye hesap vermeyiz.”