Türkiye’nin son yıllarda zirve yapan ve dünyaya açılan yüzü olan turizim bitti mi? Özellikle Avrupalı turistlerin ağırlığında bir turizim geliştiren Türkiye, gelişen İslam terörü karşısında, geleceği nasıl etkilenecek.

İşte, Avrupa’daki Türk operatörlerine göre Türkiye artık bir İslam ülkesi olarak bu cazibeden uzaklaştı mı? Peki bu sorular yönünde bir risk varsa, Türkiye’nin alternatifi nedir? Türk turizim sektörü, bana göre artık SOS sinyali veriyor. Ancak Türkiye bunun farkınd değil. Katma değeri, çok yüksek olan turizim sektöründeki bu kırılma, bu yaz kendisini test edecek. Şimdiden, söze söyleyebileceğim, vay turizimci olanların haline. Sadece onlar mı? taksicisinden, sokakta, su satana kadar bu darbeden nasibini alacak. Son yıllarda, zaten Avrupalı turistlerin sayısı azalmaya başlamıştı. En büyük kalemiz olan Rus turistlerde, Rusya ile aramızdaki savaş ucağını düşürme ile bitti. Sultanahmet’te IŞID terör örgütünün Alman turistlere yönelik saldırısı ve 10 Alman turstin yaşamını kaybetmesi ile sonuçlanması Türk turiziminin sonunu hazırlıyordu.
PEKİ GELECEKTE NE OLUR?
Geleceği okumakta bu gelişen şartlarda okumak pek zor değil. Türkiye artık dünyadan soyutlanan bir ülke olarak, adım adım uzaklaşıyor. Dünya ile ters düşen bir ülke, o ülkelerin kamuoyunu oluşturan medyada da pek olumlu yansımayacaktır. Avrupa’daki sokaktaki, insan artık Türkiye’ye bu gözle bakacaktır. Zaten Suriye’deki savaş, mülteci sorunu, Türkiye’nin, Rusya- Suriye ilişkilerinin nereye varacağını kimsenin tahmin edemeyeceği bir gelecek. Türkiye-PKK-PYD-YPG ve IŞID 5 geninde bunu okumak epey zor onun için geleceği şimdiden okutuyor gibi. Artık Türk turizimi bitti dedirtecek düzeyde maalesef.
ALTERNATİF NE OLABİLİR
Türkiye’nin alternatifi yok gibi. Olsaydı geçen sene bunu görürdük. Öyle İslam ülkelerinde kalkıpta, denize koşacak insan kitlesi yok. Bunlar gelselerde Avrupalı turistler kadar etki bırakmazlar. Onların yaşam anlayışı başka. O nedenle Türk turizimciler, belki böyle bir iyi niyet beklentisine girselerde, onları kurtarmaz sadece avutur. Biraz pembe rüyalara dalarlar. Ancak hastalık devam eder ve öldürür.
TÜRKİYE ARTIK SAVAŞIN BİR TARAFI DAHİ OLDU
Türkiye ilk önce Suriye’den sığınmacıları alan bir ülkeydi. Ancak şimdi, Türkiye Suriye’yi tankları ile vurmaya başladı. Yanı, Türkiye sınır ötesi operasyonu ile savaşın artık bir başka cephesini açtı. Türkiye artık savaşan bir ülke olduğu için savaşan bir ülkeye turist gelir mi? bunun gerisini siz düşünün. Türkiye bugün YPG-PYD ile savaşırken, Rusya’da karşısında. Rusya-Türkiye arasında olacak bir sıcak gelişme karşısında Türkiye’nin bırakın turizim gelirini, faturanın ne boyutta çıkacağını bile tahmin etmek istemiyorum. Türkiye, hem Rusya’yı hem ABD hem de Avrupa ile dışlandığı bir konumda, geleceği nasıl okumak bence çok karanlık bir tablo bizi bekliyor. Türkiye sanırım, Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı dönemine doğru adım, adım ilerliyor.
RUSYA KOZUNU ARTI KAYBETTİK
Rusya’ya bir türlü tepki veremeye dünya, haliyle Türkiye’yi de gözden çıkarmak zorunda kaldı. Türkiye’de Rus uçağını düşürerek, ABD ve Avrupa’ya yönelik en büyük pazarlık kozunu kaybederek, dünyada kaybeden taraf oldu. Yıllardır, bu üçgeni hep bir koz olarak kullanan Türk dış politikası bu kredisini de bitirmiş oldu. Yıllardır, bu kozu Avrupa ve ABD’ye kullanarak, bir denge kuran Türkiye artık elindeki en büyük pazarlık gücünü kaybederek, dünya siyasetinde yoluna devam edecek. Zaten ABD ve Avrupa’da içinden kıs, kıs gülerek, Türkiye’nin bu haline gülüyordur.