9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatını dünyayı duyuran Rus medyası, Demirel için “Türk siyasetinin fötr şapkalı ‘baba’sı Süleyman Demirel, 91 yaşında hayatını kaybetti” dedi.
Süleyman Demirel’in hayatını yitirdiğini geniş bir haberde aktaran Sputnik haber ajansı, “Süleyman Demirel kimdir?”  sorusunun cevabını verirken, çok sayıda baraj ve sulama projesini hayata geçirdiği için kendisine  “Barajlar Kralı” unvanını verildiğini hatırlatıyor.
Haberde Süleyman Demirel’in siyasi karnesine ilişkin olarak  7 kez hükümet kurduğu anımsatıldıktan sonra  “Demirel, kendi ifadeleriyle ‘Atatürk’ün mekanında yedi yıldır tuttuğu demokratik cumhuriyet nöbeti’ sırasında Çankaya’nın halkın evi olduğunu, kapıların toplumun tüm kesimlerine açık tutulduğunu belirtti. Anayasa’nın verdiği bütün görevleri yerine getirdiğini ve yetkileri kullandığını, bunu yaparken kesin bir tarafsızlık içinde hareket ettiğini anlatan Demirel, Anayasa’dan, demokratik ve laik cumhuriyetten yana taraf olduğunu vurguladı” deniliyor.
Sputnik haberinde ayrıca “Türk siyasetinde ‘Binaenaleyh’ denildiğinde akla gelen tek isim Demirel oldu.
Kimseye kaptırmadığı şapkası ve fotoğraf karelerine de yansıyan ‘kaptırmama mücadelesi’ ile Demirel, Türk siyasi tarihine unutulmaz bir simgeyle kazandı” sözlerini de kullanıyor.