Türkiye hep kaynayan ateş topu gibi.

Hangi dönemde bakarsanız, bakın manzara bu. Bir şeyler paylaşılamıyor. Sorunlar bir türlü düzelemiyor. Tartışılıyor, tartışılıyor. Sonuç elde var sıfır.
Bu kadar sorunlu bir millet yoktur düşüncesindeyim. Ağzımızdan birlik ve beraberliği bırakmayız, ancak yaşamımızın her alanında da ayrıyızdır.
Hep birbirimize kazık atarız. Siyasette, ekonomide, bu bariz görünenleridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun sonu ile başlayan bu buhran ve bölünme Türk siyasetinin her alanında kullanılmış, birileri bu sayede bir yere bir baş bile olamayacak iken bunu kullanarak Türkiye’de adından bahsettirmiştir.
Bir de buna bağlı olarak askeri müdahaleleri ve muhtıraları vardır. Her askeri darbe ve muhtıralar ayrı bir bölünmeye gebe kalmıştır.
Bir de müdahale etmeden muhtıralarla 1971 ve 1997 de olduğu gibi hükümet istifaya zorlanmıştır. Gerek 1960 darbesi gerekse 12 Eylül 1980 darbeleri hep Türkiye’yi ayrıştırmış ve bölmüştür. Tabii bir de bu süreçleri siyasi amaçlı kullanıp siyasi mücadelesinde var olmak için kullananlar var. Kendi siyasi zekaları sadece bu malzemeleri kullanmakla geçmiş.
Yani hep tribüne, oy almaya oynamışlar. Ancak bu millet bölünürse büyük zarar veririz diye bir sorumluluk almamışlar.
Vurdukça, vurmuşlar.
TEK HEDEFLERİ SİYASİ GÜÇLE KALABİLMEKTİ
Yeter ki zirvede kalsınlar, hükümet kursunlar, Başbakan olsunlar. Bunları neden anlatıyorum. Çünkü bugün yaşananlar onların bize bıraktığı mirasın eseri de onlar. Millet de zaten, bölünmeye müsaitler. Dememişler onlara, bırak onunla, bununla uğraşmayı sen bu ülke için ne yapacaksın dememişler. İşte bazen koyun benzetmesi niye yapılıyor diye düşünüyorum da olsa olsa bundan kaynaklanıyordur. Bu millet hesap sormadıkça, anlatılandan yola çıkarak, bu liderlere destek verdikçe başı dertten kurtulmaz. Günlük siyasetle bugünlere kadar geliriz.
Dün Komünist-Faşist masalı ile böldüler, bugün Türk-Kürt kavgası var ettiler.
BİR DE DİN VAR TABİİ
Aslında bu bölünmenin en başında kullanılan bir de din faktörü var. Mesela hep Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunu bu amaçla kullanmak isteyen çevreler vardır.
İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ezanı Türkçe okunmasını yıllardır aleyhine kullanıp malzeme ettiler. Dine bağlı Türk ulusunu ona karşı kışkırttılar. İşte bu nedenle ulusunu yoktan var eden bu yüce insanı hep dinsiz olmakla suçladılar.
CUMHRİYETİ BİR CUMA GÜNÜ İLAN ETTİRDİ; DİNSİZ DEDİKLERİ YÜCE İNSAN
Tarih sayfalarını biraz karıştırsalar, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini ilan ederken bile çok titiz davranarak İslam aleminin hayırlı günü Cuma gününe getirerek ilan ettirmiştir.
Tabi bu yobazlar, bunu da inkar edip, bu tarafını hiç görmezler. Yok, efendim, “Cumhuriyet bir İngiliz projesiymiş” gibi masalları ile  insanları uyuta gelmiştir. İşte alın size bir bölünmenin ana merkezi.  Cumhuriyet tarihinde, kürsülere çıkıp bu malzeme edilip, insanlar kışkırtılmadı mı? Osmanlı bitmiş, ülke işgal altında iken umutların bittiği yerde kurulan ulus devlete bile saygılı olmamışlardır.
Şimdi soruyorum size, bu derinlik bölünmeyi hazırlayanlar, günahkar değil midir? Bu ülkeye, bu millete ihanet etmemişler midir? Bu günahkarlıkları nedeniyle de mezarlarında rahat değillerdir.
Hala bu ülkede Osmanlı hayranları ile Cumhuriyetçilere yönelik bir rövanş alma gibi