Fethullah Gülen cemaatinin 13 yıllık AK Parti iktidarında ne kadar yönetici ve etkileyici olduğunu bugün AK Parti ideolojisinden öğrenmeye başladık.

Yani Türkiye’yi 13 yıldır Fethullah Gülen cemaati örgütünün yönettiği neredeyse bütün detayları ile ortaya çıktı, çıkmaya da devam ediyor.
AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen A Haber de Fethullah Gülen’in cemaatinin, örgüt, derin devlet, casusluk aklınıza ne gelirse hepsi yakıştırıldı.
AK Parti’nin, allı şallı 13 yıllık iktidarında el, ele kol, kola gittiğini herkes biliyor da yandaş medya bilmiyor mu?
“Söyle bana arkadaşının kim olduğunu, söyleyeyim sana, senin kim olduğunu” diye bir atasözümüzü anımsayarak, ’’13 yıldır hükümet olan AK Parti bugün, bunun sorumluluğunu da üstlenmesi gerekir.
Dile getirilen iddialar doğru ise devletin içerisine bu kadar sızan, bu örgüte bugün hesap soruluyorsa, hükümette bu zafiyetini kabul etmesi ve Türk milletinden özür dilemesi gerekir.
Oysa AK Parti’nin böyle bir yaklaşımı ve bakışı da hala ortada yok. Sanki bunu muhalefet yaptırmış havasında.
Muhalefet bile bu konun üzerine gideyim demiyor. Peki, özür dilemesi gereken AK Parti hükümetleri deyince bunu nasıl okumalıyız.
Tabii ki o dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olarak okumak en doğrusudur. Erdoğan’ın “kandırıldık, aldatıldık” demesi yetmez.
BU SKANDAL BAŞKA BİR ÜLKEDE OLMAZ
AK Parti’nin Türkiye’deki 13 yıllık yönetiminde olumsuz giden her şeyin faturası bugün Fethullah Gülen cemaatine çıkarılıyor olması ve aynı partinin bundan etkilenmemesi esasında tartışma konusu olmalı.
Böyle bir skandal Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde o parti darmadağın edilir. Böyle bir partiye, bu partinin liderlerine nasıl güvenilir de %50 oy alır anlamak çok zor.
Sen her şeyi bugün söyledikleri gibi bu derin devlet, ya da örgüte teslim et, sonra da kendini masum ilan et.
Gerçekten böyle bir skandal ve seyirci kalmak sadece Türkiye’ye de olur.
BİR KERE OLSUN DÜRÜST OLSALAR NE OLUR
Bugün her fırsatta Fethullah Gülen, cemaatini kötüleyen AK Parti’nin bu yapılanlardan hiç bir sorumluluğu ya da suçu yok mudur? Vardır ve bunu inkar etmek, günahtır.
Bu günahı birlikte bölüşmeleri gerekir. Hadi Türk milletinden özür dilemiyorlarsa en azından Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Casusluk, şike ve buna benzer bir sürü dava açılmadı mı?
Genel Kurmay Başkanları, öğretim üyeler, gazeteciler, diğer insanlar ve aileleri yıllarca mağdur olmadı. Kar, kış demeden bu insanlar için Silivri Ceza Evi önünde buluşup gösteride bulunmadılar mı? En azından bu insanlardan özür dilemeliler.
BİLİMSEL RAPORLARA BİLE GÖZLERİNİ KAPAMIŞLARDI
O yıllarda, bu uydurma suçlardan mahkum olanların avukatları aileleri televizyonlara çıkıp, iddiaların sahte olduklarını teknik olarak sahte TÜBİTAK raporları ile anlatıyorlardı.
Peki, o zaman hükümet neredeydi? Türkiye’nin Adalet Bakanlığı uyuyor muydu? Devletin tepesi niye sessiz kalmıştı. Çünkü o zaman Türkiye’yi sindirme politikası işliyordu. Bu baskılı rejim onlarında işine geliyordu. Ne zaman 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla kendilerine dayanınca dur dediler.
Zaten hep böyle olmaz mı? Her zaman ucu kendilerine dokununca düğmeye basarlar. Ötekilerin canı can değil mi?
Türk milleti de Avrupalı gibi böyle hassas konularda hesap sorma alışkanlığına kavuşmadıkça, hep canı acıyacaktır. İnanın, belki bugün cemaate atılan bu iddialar ve yapılan benzeri operasyonlar ve tutuklamalarında ardında da başka bir derin devlet çıkarsa şaşırmayın.
Burası oryantal Türkiye. Her türlü olasılıklar yaşanır.