Türkiye’nin makinecileri, geçen yıl 3 milyar dolardan fazla ihracaat yaptıkları ABD’da Las Vegfas’ta, Almanya’da da Leipzig’de fuarlara katılarak tanıtım faaliyetlerini sürdürüyor.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı (MAİB) Adnan Dalgakıran, tanıtım faaliyetleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2016 yılında ABD ve Almanya’ya yaptığı toplam ihracatın 20 milyar doları aştığını söyledi. Sektörün uluslararası pazardaki saygınlığını artıracak çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Dalgakıran, geçen yılı 13.4 milyar dolar ihracatla tamamladıklarını hatırlattı. Dış ticareti ayağa kaldıracak adımlar atmayı sürdüreceklerini vurgulayan Dalgakıran, ihracattaki kota ve engelleri minimize etmek için gelişmiş pazarlarla sürekli temas halinde olduklarını ve fuarlarla gelişen yeni iş birlikleri sayesinde süre ve maliyet avantajı sağlayacak ilişkiler kurduklarına dikkat çekti. Dalgakıran, bu çerçevede ABD ve Almanya’da CON EXPO / IFPE ve INTEC fuarlarına katılarak Türk sanayiini temsil ettiklerini bildirdi.

Dünya Ticaret Örgütü’ne üye ülkelerin üçte ikisinin onaylaması ile birlikte 2013 yılında Bali’de imzalanan Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın geçtiğimiz ay yürürlüğe girdiğine dikkat çeken MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran şunları söyledi:

“Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması ile küresel düzeyde ticaret masraflarının yüzde 14 dolayında azalması ve küresel ticarete yılda 1 trilyon dolarlık bir katkı sağlanması öngörülüyor. Dünya mal ticaretinin doğrudan etkileneceği bu süreçte atılacak adımların Türkiye gibi hızlı gelişmekte olan ülkelere önemli katkısı olacaktır. ABD ve Avrupa ülkelerinde yaptığımız çalışmalarla bu sürece katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

ABD’li firmaların gözü Türk makinelerinde

Endüstriyel yatırımlar ve lojistik imkânları ile ihracatçıların gözdesi olan ABD bu yıl da makinecilerin gözdesiydi. Makine ve ekipman sektörünün dünyadaki üçüncü büyük tedarikçisi olan ABD’de düzenlenen CON EXPO ve IFPE fuarları dünya genelinden binlerce katılımcıyı Las Vegas’ta ağırladı.

Bu yıl 25 farklı ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde firmanın katıldığı CON EXPO ile aynı alanda eş zamanlı gerçekleşen IFPE fuarını toplamda yaklaşık 125 bin kişi ziyaret etti. Türkiye’den ise bu iki fuara toplamda 21 firma iştirak etti. Temel yapı endüstrileri, asfalt, kum, beton, kazı, kaldırma, maden sektörlerinden firmaların da katılım gösterdiği fuarda Türkiye’nin Makinecileri etkin bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirdi. Fuardaki faaliyetler çerçevesinde gerçekleşen 2017 Dünya Akışkan Gücü zirvesinde MAİB Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Kayhan Yılmaz da Türk makine sektörü ve akışkan güçleri ile ilgili bir sunum yaptı.

ABD pazarında satılan makinelerin yüzde 40’ını ithal makinelerin oluşturduğuna dikkat çeken Dalgakıran şunları söyledi “Avrupa’nın en büyük 6. makine imalatçısı olarak ABD pazarındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ABD genelindeki potansiyel alt sektör ve eyaletlerin belirlenmesi konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Yurt içinde düzenlediğimiz pazar bilgilendirme toplantıları da ihracatçılarımızın bilgilendirilmesi konusunda önemli fırsatlar sunuyor.”

Makineciler Avrupa’ya gücümüzü gösterdi

Leipzig’te gerçekleşen ve Avrupa’daki metal işleme endüstrisi için önde gelen fuarlardan olan INTEC Fuarı’na da katılan Türkiye’nin Makinecileri; metal işleme makineleri, takım tezgâhları ve tezgâhlar için otomasyon sistemleri konulu fuarda katılımcılara Türk makine sektörü hakkında bilgi verdi. Makineciler, Türkiye’nin Avrupa’ya toplam ihracatını artırmak için hazırladıkları tanıtım materyalleri ve dokümanları katılımcılara dağıttı.

Türk makinelerinin gücünü Avrupa’ya göstermek üzere katıldıkları fuarda önemli işbirlikleri geliştirdiklerini ifade eden Dalgakıran şunları söyledi:

“Makinenin anavatanı Almanya’ya her yıl ortalama 2 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz. Başta Almanya olmak üzere Avrupalı alıcılara makinelerimizin gücünü göstermeye çalışıyoruz. Bu yıl Leipzig’te katıldığımız INTEC fuarı, gerek katılımcı profili gerekse sahip olduğu ekonomik değer bağlamında oldukça hareketli geçti. Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki temsiline destek vermeye devam edeceğiz.”