Mersin’de gönüllü kan bağışçısı sayısını artırmak için çalışma başlatıldı.

MERSIN'DE KIZILAY SUBE BASKANI NECMI ERDEM, GONULLU KAN BAGISCISI ARADIKLARINI SOYLEDI FOTO: MERSIN, DHA
MERSIN’DE KIZILAY SUBE BASKANI NECMI ERDEM, GONULLU KAN BAGISCISI ARADIKLARINI SOYLEDI
FOTO: MERSIN, DHA

Mersin Türk Kızılayı Şube Başkanı Necmi Erdem, yaptığı açıklamada ‘gönüllü kan bağışçısı’ sayısının artması yönünde çağrıda bulundu.

Türk Kızılayı’nın başlattığı kampanya nedeni ile kanın hayati önemine değinen Erdem şöyle konuştu:

“Ülkemizde gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığı için, toplanan ve saklanan kan miktarı maalesef ulusal ihtiyacımızı karşılamamaktadır. Bunun için ülkemizde sık sık acil kan anonsları yapılmakta, hastane önlerinde kan simsarlarından alınan kanlar ise hayati tehlike yaratmaktadır.”

Türk Kızılayı Logo-16564321Türk Kızılayı’nın, bağışlanan kanın ihtiyacı olan kişiye ulaşmasına kadar geçen tüm süreci kontrol altına alan uluslararası standartlarda bilimsel bir sistem oluşturduğunu vurgulayan Erdem şunları kaydetti:

“Ülkemizde bir yıl içinde toplanan kanların yalnızca yüzde 40’ı Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği şekilde Türk Kızılayı sayesinde gönüllü, bilinçli ve düzenli kan bağışçıları ile karşılanmaktadır. Geri kalan bölümü ise gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığından, hala takas yöntemi ile toplanmaktadır. Çağdaş ve ülkemize yakışan çözüm; dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi kan ihtiyacının tamamının ulusal bir kan bankası aracılığıyla gönüllülerden karşılanmasıdır.”

donorKan vermenin insan sağlığına zararlı yanının olmadığına vurgu yapan Erdem, sözlerini şöyle tamamladı

“Bilimsel araştırmalara göre 18-65 yaş arasındaki sağlıklı bireyler, 3 ayda bir (yılda 4 kez) kan verebilir. Kanımızın yetmemesi sizin de kanınıza dokunuyorsa, bugün başkalarının, yarın sizin veya yakınlarınızın kana ihtiyaç duyabileceğinin siz de farkındaysanız, sadece 25 dakikanızı ayırarak ülkemizin kan ihtiyacını karşılayabilir, binlerce hayat kurtarabilirsiniz. Ülkesini ve insanını seven, sorumluluk sahibi tüm iyi insanlarımızı gönüllü kan bağışçısı olmak için Kızılay’a çağırıyoruz.”