Türk siyasetine gerçekten damgasını vuran siyasetçileri şöyle bir bakayım, hafızaları bir yoklayalım dedim. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, lakaptan çok tüm ulusun ortak adı olan ’’Atatürk’’ olarak Türk ulusunun kalbindeki yerini aldı.

Ondan sonra en yakın silah arkadaşı olan ikinci adam İsmet İnönü, Cumhurbaşkanı olduktan sonra Milli Şef lakabı ile anıldı.
Adnan Menderes’i anarken daha çok aşkı üzerinde bilgilere rastladım. O na bir lakap yakıştırılmamış. Daha çok Adnan Menderes’in, kimlerle aşklar yaşadığına yönelik bilgiler ağırlıkta

DEMİREL VE ECEVİT EN FAZLA LAKAP TAKILAN LİDER

Türk siyasetine damgasını vuranlar arasında en fazla lakap alanların başında rahmetli Süleyman Demirel geliyor. Çoban Sülo, Baba, Barajlar Kralı gibi.
Bülent Ecevit için de çok lakaplar takılmış. En bilineni Karaoğlan, Halkçı Ecevit, Kıbrıs Fatihi.
Necmettin Erbakan için ise Hoca, Mücahit Erbakan, üniversite de ise KUŞ Necmettin adı takılmış.
Alparslan Türkeş için ise Başbuğ Türkeş lakabı var.
MÜTEVAZİLER ARASINDA ERDAL İNÖNÜ,ECEVİT VE SEZER VAR
Türk siyasetinde mütevazilikleri ve sadelikleri ile öne çıkan siyasi liderler arasında rahmete ulaşan Erdal İnönü ve Bülent Ecevit geliyor.
Fizik profesörü olan ve sol düşünceleriyle ve esprileri ile diğer siyasi liderlere örnek gösterilen siyasi lider arasında hep yerlerini almışlardır. Erdal İnönü’yü bir keresinde yağmur yağdığı için şemsiye tutan korumasına tutmamasını isteyen tavrını hatırlarım.
Aynı şekilde Cumhurbaşkanlarımızda Ahmet Necdet Sezer siyasi bir lider olmamasına rağmen mütevazilikte iz bırakan devlet adamı olarak yerini alanlardan
Hatırlanacağı üzere Necdet Sezer de trafik te kırmızı ışıkta aracını durduran, Cumhurbaşkanlığı dönemindeki harcamaları ile tutumlu bir Cumhurbaşkanı olarak adından bahsettirmiştir.
Sezer, korumalarını almadan spora çıkan bir Cumhurbaşkanı olarak dikkatleri üzerine toplamıştı.
Diğer Cumhurbaşkanlarımızdan etliye, sütlüye karışmayan bir Cumhurbaşkanı olarak hafızalarda kalan Abdullah Gül ise siyasetten gelmesine rağmen, Türk milletinden bir lakap alamayanlar arasında. Sadece okulda iken takılan bir lakap var o da “dört göz” ile hatırlanıyor.

ÖZAL’A TONTON VE TAKUNYACILAR

Türkiye’nin kalkınmasına damgasını vuran siyasi liderlerden rahmetli Turgut Özal için ise Tonton ve Takunyalılar lakapları kullanılmış.
Ancak Özal, 12 Eylül gibi askeri darbesinden gelmesinden sonra Türkiye’de bazı tabuları da kökten yıkan bir siyasi lider profili çizenlerin başında geliyor.
Şort giyerek (Orhan Uğuroğlu notu: Bir kez daha bir gazeteci Tandoğan Uysal algı hatasına düştü. Özal Tişort ile askeri Birlik sayılabilecek bir manga askeri Side’deki Jandarma Kampında selamlamıştı. Bu haberi ve Fotoğrafı ben yaptım ve efsane Günaydın’da yayınlandı ) askeri birliği denetlemesi eşi Semra Özal ile el ele poz vermesi. Kullandığı makam arabasında İbrahim Tatlıses dinleyerek ’’Halka İnen’’ sıra dışı bir Cumhurbaşkanı çizgisi çizdi. 1
965-70 yılları arasında muhafazakâr dinci eğilimleri ile ön plana çıkan tek notların oluşturduğu grubun öncüsü olarak gösterilen Turgut Özal, dine yakınlığı nedeniyle Takunyalılar lakabı ile de anıldı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DA SIRALAYANLAR ARASINDA

Bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da en fazla lakap takılan liderler arasındaki yerini alıyor. Bunlar arasında en fazla ilgi çekenler; Uzun Adam, Büyük Usta, Dünya Lideri, Davos Fatihi, Al Ananı da git.
Ancak liderlere ne kadar lakap takılırsa takılsın, tüm ulusun benimsediği lakaplar değerlendirmesinde Bülent Ecevit’in Karaoğlan ve Süleyman Demirel’in Baba lakapları tüm ulusun benimsedikleri arasında yer alır.
Asıl ve önemli olanda bir devlet adamı olarak Türk ulusunun kalbinde yer almaktır.
Bunların bir kısmını gördük. Gelecek bize Recep Tayyip Erdoğan’ın portresini de çizecekler çıkacaktır.
Ancak şimdiden söyleyeyim, ne olursa olsun, tüm ulusun sempatisini kazanmak önemlidir.
Rahmetli Turgut Özal, Süleyman Demirel, Alpaslan Türkeş ve Bülent Ecevit bunların başında gelen merhum liderlerdir.
Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm merhum liderlerin ruhları şad olsun.