Ülkemizdeki altyapı kulüplerinin birçoğu yeteri kadar teknik donanıma da sahip değil. 

Kemal ÇELİKER -Türkiye’de milyonların sevgilisi futbolda birçok yıldız adayı altyapılarda var olma mücadelesi veriyor. Eskiden birçok yıldızın çıktığı Türk futbolunda şimdilerde Avrupa çapında oyuncu sayısı bir elin parmakları kadar.
İspanya ve Almanya liglerinde yer alan çoğu takımda bu oran yüzde 40’ın üstünde. Avrupa, gençlere bizden dört kat fazla güveniyor Elbette tek sorun altyapı değil. Gençlerin altyapılarda yetişememesinin en büyük sebebi, tesisleşememe problemi. Daha 15’inde pırlanta gibi gençler beton zeminde idman yapıyorlar.
Türk futbolunda neden altyapıdan futbolcu çıkmıyor?
Büyük kulüplerin altyapıdan A takıma fazla oyuncu çıkarmamaları başlıca sorunu teşkil ediyor. Kendi haline bırakılan altyapılar, zar zor ayakta kalıyor. Yetenekli futbolcular, yer aldığı kulübün A takımına yükselemeyince kaybolup gidiyorlar. Genç yeteneklerin bir an önce para kazanmak istemeleri de yıldız olmadan futboldan kopmalarına yol açıyor.
Ülkemizdeki altyapı kulüplerinin birçoğu yeteri kadar teknik donanıma da sahip değil. Üstüne üstlük bir de altyapı futbolcuları sağlıksız koşullarda çalışıyorlar. Oynadıkları maçlarda sahada doktor bulunmuyor. Birçok Kulüp, TFF’ den aldığı parayla ayakta duruyor. Ancak gelen para A takıma verildiğinden, altyapıya hiçbir şey kalmıyor. Türk Futbolunun da çağ atlamak isteniyorsa alt yapıya daha çok önem verilmesi gerekir.