Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği, Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 12.’si, 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 10 gün sürecek festivale, Anadolu illeri ile Türk devlet ve toplulukları katılacak. Türk kültür ve sanatının sergileneceği festivalde her akşam ünlü bir sanatçı konser verecek.
Etimesgut Belediyesi’nin bu yıl 12.’sini düzenleyeceği Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin hazırlıkları başladı. Festivale katılacak Türk devletleri ve toplulukları ile hemşehri dernekleri, etkinliklerini düzenleyecekleri tarih ve Türk Beyleri Kent Meydanı’ndaki stant yerlerini kura ile belirlediler.
Festivalin hazırlık toplantısı, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in başkanlığında yapıldı. Toplantıya katılımcı dernek ve vakıf başkanları ile devlet ve topluluk temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Demirel, katılımcı temsilcilerine; ‘Bu festivalimizde 10 gün boyunca 1 milyonu aşkın insanımızı ağırlıyoruz. Festivalimizin amacına ve özüne uygun olarak hazırlıklarınızı kısa sürede tamamlayın. Stantlarınızdaki yöresel ürünlerinizi daha da zenginleştirin. Gecelerinizde ilinize ait kültürel ve sanatsal ögelerin tamamını yansıtın” tavsiyesinde bulundu.
Festivalin 28 Ağustos Cuma günü başlayıp 6 Eylül Pazar gecesine kadar 10 gün boyunca devam edeceğini açıklayan Demirel, “10 gün boyunca kültürümüze, sanatımıza ait ne varsa burada olacak. Bu festival bizim şölenimiz, toyumuzdur. Hemşehrilerimiz de bizim gibi heyecanla festivali bekliyor. Biz de Etimesgut’a, Ankara’ya, Türk dünyasına yakışır güzel bir festival hazırlıyoruz” dedi.
Bu yıl festivale 18 hemşehri derneği ile 10 Türk devlet ve topluluğu katılacak. Katılımcılar, Türk Beyleri Kent Meydanı’nda kendileri için ayrılan stantlarda 10 gün boyunca kültürel ve sanatsal ögelerini sergileyecekler. Gecelerinde de sahneye çıkarak yüzbinlerin önünde yine kültürlerini sergileme fırsatı bulacaklar. Her akşam 2 hemşehri derneği ile 1 Türk Cumhuriyet’i gece düzenleyecek. Gecenin finalinde ise Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü bir sanatçı konser verecek.