Almanya’nın Köln kentinde, AWO Kreisverband Köln Derneği, Ehrenfeld semtindeki Theo-Burauen-Haus Bakımevinde Türk kökenli demans hastaları için ilk bakım grubunu açtı.

“Buluşma Saati–Zeit der Begegnung” adı altında hayata geçirilen etkinlik çerçevesinde Türk kökenli demans hastaları her ayın ikinci ve dördüncü Salı günleri 14.00-16.00 saatleri arasında bir araya geliyorlar. Burada hastalara, hastalık üzerine özel bir eğitim görmüş ve Türkçe-Almanca konuşan gönüllüler eşlik ediyorlar. Proje sayesinde hastalarının aileleri kendileri için zaman kazanırken hastalar da güzel vakit geçirmiş oluyorlar.

“Kültürlerine uygun, güzel vakit geçirmelerini sağlıyoruz”

Bakımevinin yöneticisi Elisabeth Römisch

“Köln’de Türk kökenli demans hastaları için böyle bir girişimde bulunan ilk kurum olmamızdan dolayı mutluyuz. Proje için Häusliche Unterstützung für Menschen mit Demenz und deren Angehörige ve Semtimiz Ehrenfeld–Yaşlılara Türkçe Danışma Merkezi koordinatörleri büyük emek verdiler. Grup faaliyetini oluşturmak için yoğun bir çalışma içersindeydiler. Uygun gönüllüleri bulmak, onları demans hakkında bilgilendirmek ve hastalarla nasıl iletişim kurabileceklerini ve vakit geçirebileceklerini öğretmek için bir seminer düzenlediler. Kültürel özelliklere özen gösterilerek burada hastalara çay veya Türk kahvesi, börek ve poğaça ikram edilmektedir. Amaç onların kendilerini misafirliğe gitmiş gibi hissetmelerini ve güzel vakit geçirmelerini sağlamak”

Hasta yakınları, projede görevli olan Bağnu Yazıcı’ya 0221/5733-215 numaralı telefondan veya yazici@awo-koeln.de mail adresinden ulaşabilirler.