Türkiye ile Irak merkezi hükümeti arasında yaşanan Başika sorununa ilişkin olarak Irak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlığı ve Meclis tarafından Türk güçlerinin “derhal” Irak’tan ayrılması istenen ortak bir bildirge yayınlandı. Bildirge Arap medyasında yankı buldu.

Amman’dan yayın yapan Al Bawaba, “Irak devletinin üç organı Arap ülkesinin, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini komşu Türkiye’ye karşı savunmak için tüm meşru yollara başvurma hakkının bulunduğunu vurguladı” dedi.

Ortak bildirgenin Irak Cumpurbaşkanı Fuat Masum, Başbakan Haydar El Abadi ve Parlamento Başkanı Salim El Ceburi ile üst düzey siyasi parti liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen “acıl” toplantının ardından yayınladığını anlatan Al Bawaba, bildirgeye imza atanların Irak ordusu ve güvenlik güçlerinin “yabancı güçlerin saldırılarına karşı ülkeyi savunma çaballarına destek ifade ettiğine” dikkat çekti.

Bunun ardından bildirgede yabancı bir ülkeden terörle mücadeleye verebilecek desteğin önce Irak Merkezi Hükümetince onaylanması gerektiği vurgulanıyor.