Rus turistlerin gelmeyişinden doğan boşluk nasıl giderilecek? Son günlerde Hükümeti en çok meşgul eden konulardan biri bu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy’la görüşüp önerilerini aldı.
Ulusoy’un, turizm sektörünün büyük darbe yemeden yaşanan krizden kurtulması için Başbakan’a önerileri özetle şöyle:
-Dünyanın en kalabalık ülkeleri Çin ve Hindistan… Bu pazarları yeterince değerlendirdiğimiz söylenemez… Öncelikle buralardan turist akını sağlamaya çalışmalıyız.
-Charter yoluyla turist getiren uçaklara sağlanan kolaylıkları ve verilen primleri artırmalıyız.
-Gemi turizminden fazla yararlanamıyoruz. İstanbul’a hemen büyük turist gemilerinin yanaşabileceği bir liman inşa etmeliyiz.
-Sağlık turizminde son yıllarda büyük atak yaptık. Yeni bir tanıtım faaliyetiyle Avrupa’dan Türkiye’ye tedavi amaçlı gelişleri hızlandırmalıyız.
-Kongre ve kültür turizminin geliştirilmesi için büyükelçiliklerimiz vasıtasıyla yeni bir tanıtım kampanyasına girişmeliyiz.
-Hiç olmazsa önümüzdeki sezon turizm faaliyetleri dolayısıyla özel tüketim vergisi almamalı ya da alınan verginin oranını düşürmeliyiz.
-Turizm sektöründe çalışanlar için işverenin ödediği sosyal güvenlik primlerinde indirime gitmeliyiz.
-Çeşitli ülkelerden Türkiye’ye turist taşınmasında Türk Hava Yolları’ndan daha fazla yararlanmalıyız.
-Tatillerini yurt dışında geçirmek isteyen Türkleri, “erken rezervasyonda büyük indirim” gibi kampanyalarla yurt içindeki tesislere yönlendirmeliyiz.
++
Bakanlar Kurulu’nun yapacağı bir toplantıda söz konusu öneriler masaya yatırılıp başta Maliye Bakanı olmak üzere bakanların görüşü alınacak ve bu çerçevede çeşitli adımlar atılacak.
Doğru yaklaşım budur. Rusya’yla krizin yıllarca sürmesi muhtemeldir çünkü.
++
Rusya’nın sebze, meyve ve et ithalatını azaltmasından kaynaklanan sorunları asgariye indirmek için de Bakanlar Kurulu’nun bazı kararlar alması bekleniyor.
Doğalgazla ilgili doğabilecek sorunları aşmak için kimi adımlar atıldığını da biliyoruz.
++
Putin’e verilecek en iyi yanıt, sert demeçler vermek değil, onun cezalandırmak amacıyla aldığı tedbirlerin Türkiye’yi hiç etkilemediğini göstermektir.