ANTALYA’da turizm sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşmasının ana gündem maddesini, Rusya krizi oluşturdu.

Sektör temsilcileri, bu tür olayları siyasetten ve kişisel hırslardan arındırmak gerektiğini, geleceğin sivil kanada bırakılması halinde bu krizin çok kolay aşılacağını belirtti.

Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği’ne (AKTOB) ait Resort Dergisi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı. Antalya’nın Kundu turizm bölgesindeki Aska Lara Hotel’de başlayan kongreye Türkiye ve dünyadan çok sayıda turizmci katıldı. ‘Geleceğin Turizmi- Turizmin Geleceği’ başlığıyla düzenlenen kongrenin ana gündemini ise geçen yılın son çeyreğinde Rusya’ya karşı uygulanan ambargo sonrasında bu yıl yaşanan Rus turist sayısındaki 700 bini aşkın düşüş ve Rusya uçağının düşürülmesi sonrasında iki ülke arasında oluşan büyük gerginlik oluşturdu.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, uçak düşürülmeleri, terör saldırıları gibi olaylarla turizm açısından olağanüstü bir yıl yaşandığını söyledi. Olayın biri bitmeden diğerinin başladığını belirten Hacısüleyman, “Uçak düşürülmesi, terör saldırıları, turizm bölgelerindeki patlamalar, büyük tur şirketlerinin iflasları nedeniyle turizm etkilendi” dedi.

RUSYA SEYAHAT ENGELİNİ KALDIRMALI

Dünyada özlemi duyulan barışın, insanların birbirini tanımasıyla sağlanabileceğine işaret eden Hacısüleyman, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik getirdiği seyahat engelinin kısa sürede kaldırılmasının, her iki ülkenin lehine olacağını ifade etti. Hacısüleyman şöyle konuştu:

“Siyasi gerginliklerde insanların hemen seyahat özgürlüğüne kısıtlama getirme düşüncesi ne dünya barışına hizmet eder, ne de ülkelerin savunduğu değerlere katkıda bulunur. Ülkemize bugüne kadar, ‘siyasi gerginliğimiz var’ diye hiç bir ülke kendi vatandaşlarına ‘gitmeyin’ çağrısı yapmamış ve umarız ki hiç bir zaman da yapmayacaktır. Konuya salt ekonomik açıdan bakmanın yersiz ve gereksiz bir yaklaşım olduğunu, bugün burada bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Seyahat özgürlüğünü, tüm insanlara tanınması gereken insani bir değer olarak görmekteyiz. 2016 yılına girerken her zaman aklıselim ve soğukkanlı reflekslerimizi hepimiz ayakta tutmalıyız.”

2016 ZOR GEÇECEK 

2015’in zor bir yıl olacağını, geçen seneki kongrede dile getirdiklerini vurgulayan Hacısüleyman, 2016’nın da zor geçeğini dile getirdi. Ancak 2016 yılının farklı olacağının da söylenmesi gerektiğini belirten Hacısüleyman şöyle devam etti:

“2015’ten çok şey öğrendik. Hızlı hareket edelim derken, yeterince düşünmeden hareket etmememiz gerektiğini, cazibe yaratalım derken, elimizdeki en cazip değerleri boşa harcamamak gerektiğini, sayısal doluluklardan ziyade nitelikli doluluklara sahip olmanın daha değerli olduğunu öğrendik. Bu öğrendiklerimiz bize 2016 politikalarımızda yol gösterici olmalıdır ve olacaktır.”

‘2015 VE 2016’NIN VİRÜSÜ GÜVENSİZLİK’

AKDENIZ TURISTIK OTEL ISLETMECILERI BIRLIGI'NE (AKTOB) AIT RESORT DERGISI TARAFINDAN BU YIL 5'INCISI DUZENLENEN ULUSLARARASI RESORT TURIZM KONGRESI BASLADI.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)
AKDENIZ TURISTIK OTEL ISLETMECILERI BIRLIGI’NE (AKTOB) AIT RESORT DERGISI TARAFINDAN BU YIL 5’INCISI DUZENLENEN ULUSLARARASI RESORT TURIZM KONGRESI BASLADI.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)

Rusya’nın Türkiye’deki vatandaşlarına ülkelerine dönme çağrısı yapması konusuna değinen Hacısüleyman, Türk- Rus ilişkilerinde siyasi gerginlik olsa da, tüm Rus misafirlerin ve Antalya’yı yaşam yeri seçmiş Rus vatandaşlarıyla bugüne kadar nasıl birlikte yaşandıysa, bugünden sonra da birlikte yaşanacağını dile getirdi. Saldırılar ve terör nedeniyle seyahatlerin düşeceğini de belirten Hacısüleyman şunları söyledi:

“Doğu Akdeniz üzerinde etkileri hissedeceğiz. Akdeniz’i de etkileyecek bir durum bu. Siyasi cevaplar aranıyor ama bunun ekonomik boyutu da var. Kış sezonu için Türkiye rezervasyonları iyi başlamıştı, geçen haftalarda rezervasyonların sayısı düştü. Yaz sezonu rezervasyonları için bu tablodan tatmin olamayız. Birçok ülke bu etkileri yaşıyor. Önümüzdeki yıl insanlar çok fazla seyahat etmeyecek. 2015 ve 2016 yılının virüsü güvensizlik. Tüketiciler kendini emniyette, güvende hissetmiyor.”

‘BU GÜNLER, TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN ÇOK ZOR’ 

Bu yıl turizm destinasyonlarında toplam 18 terör saldırısı gerçekleştiğini dile getiren Yusuf Hacısüleyman şöyle dedi:

“Bizim için önemli destinasyonlarda 18 saldırı düzenlenmiş. Bu insanların aklında soru işaretlerine neden oluyor. Bunu kenara atıp hiç bir şey olmamış gibi davranamayız. Türkiye için bunun anlamı ne? Aklıselim davranıp müşterilerin korkularını ciddiye almak, bütün dünya müşteriye güvensiz geliyor.”

Müşteri emniyeti için güvenliklerin artırılmasına vurgu yapan Hacısüleyman, bunun son derece önemli olduğunu, Şarm El Şeyh’te uçak düşürüldüğü ve inanılmaz emniyet boşlukları nedeniyle bu havalimanına artık Alman uçaklarının inmediğini dile getirdi. Hacısüleyman, bugünlerin otelciler, turizm sektörü açısından çok zor olduğunu da söyledi.

SIKINTILI GÜNLERİ ATLATMAK İÇİN TALEPLER

Türkiye’nin turizm yatırımlarının 80 milyar doların üzerinde olduğu ve bugün 110 farklı ülkeden misafir ağırlandığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da, bu önemli değerlerin sağlanmasında paket turun çok önemli bir enstrüman olduğunu söyledi. Bu sıkıntılı günlerin aşılması için birtakım acil önlemlerin devreye sokulması gerektiğini belirten Osman Ayık, çok ağlamak ve vahim tablo çizmek istemediklerini ama, yeni hükümetin gündemine SSK primleri, elektrik- su zamlarında sektöre ayrıcalık, düşük faizli kredi imkanı, 2015 yılındaki özel desteklerin yeni pazarlarda devam ettirilmesi, eğlence vergisi, KDV ve alkollü içeceklerde ÖTV indirimi taleplerini sıraladı. THY’den defalarca talep etmelerine rağmen, başta Antalya gibi kıyı destinasyonlarına direkt uçuşların artırılmasını da yeniden gündeme getiren Ayık, bölgesel olarak okul tatillerinin ayarlanması, sektörde yasal örgütlenmenin hayata geçirilmesi, konaklama sektöründeki çifte standardın kaldırılması ve rezidans tarzı kayıtdışılığın önlenmesi, turizmin devlet politikasına dönüştürülmesi ve 2023 vizyonunun sık sık değişen şartlara göre yeniden ele alınması konularına da değindi.

RUSYA KRİZİ’Nİ SİVİL KANAT ÇOK KOLAY ÇÖZER

Geleceği çok karanlık ve kötü olarak görmediğini de belirten Osman Ayık, son yıllardaki artan terör olayları nedeniyle güvenliğin turizmde çok önemli yer oluşturduğunu anlattı. Rusya pazarındaki durumu da değerlendiren Ayık şunları kaydetti:

“Rusya bizim en önemli kaynak pazarlarımızdan biri ve ikinci ülke. Son günlerde maalesef yaşadığımız üzücü olay gerilimi tırmandırdı. Bu tür olayları siyasetten ve kişisel hırslardan arındırmak lazım, çünkü iki ülke arasındaki bağlar yüzlerce yıllara dayanıyor. Kurtuluş Savaşı’nda en büyük desteği Rusya’dan gördük ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında onların da emeği vardır. Bu bağlar dolayısıyla kolay kopmaz. 30 milyar doların üzerinde bir bağ ticaret hacmi var. Geleceği sivil kanada bıraktıkları zaman, bu krizi çok kolay aşacağımızı düşünüyorum.”