2015 YAZ TURIZMIYLE ILGILI YAPTIGI DEGERLENDIRMEDE, MUGLA'NIN MARMARIS ILCESI'NDE DURGUN SEZONDAN ETKILENMEMEK ICIN KALITEYE ONEM VERILMESI GEREKTIGINI BELIRTTI. SADECE TURKIYE'DE DEGIL, TUM AVRUPA'DA TURIZM ACISINDAN SIKINTI YASANACAGINI SAVUNAN BULBULOGLU, "KALITEMÝZDEN ODUN VERMEZSEK GECMESI MUHTEMEL COK KOTU BIR SEZONU LEHIMIZE CEVIREBILIRIZ" DEDI. ( FOTO: ALI GUNDOGAN / MARMARIS, DHA)

GÜNEY Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, 2015 yaz turizmiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde durgun sezondan etkilenmemek için kaliteye önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Sadece Türkiye’de değil, tüm Avrupa’da turizm açısından sıkıntı yaşanacağını savunan Bülbüloğlu, “Kalitemizden ödün vermezsek geçmesi muhtemel çok kötü bir sezonu lehimize çevirebiliriz” dedi.
Bu yaz turizm açısından Marmaris’te çok önemli bir sıkıntının yaşanmayacağını söyleyen GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Marmarisli turizmcilerin içine su serpti. Hem Avrupa’da hem Türkiye’nin birçok tatil yöresindeki turist sayısında düşüş olduğunu açıklayan Bülbüloğlu, “Marmaris Türkiye genelinde en iyi durumda olanı. Bizim rakiplerimiz, Antalya, Kuşadası, Bodrum ve Fethiye bizden daha sıkıntılı. Turizm sektörünün tüm temsilcilerine sesleniyorum: Lütfen kalitenizden ödün vermeyin. Durum değerlendirmesi yaparak indirim yapalım. Kalitemizi bozmayalım ve büyük indirimler yapmayalım. Taksiciden hediyelik eşyacıya, barından restoranına kadar herkesin sürdürebilir bir turizme hizmet etmesi gerekir. Kalitemizden ödün vermezsek geçmesi muhtemel çok kötü bir sezonu lehimize çevirebiliriz” diye konuştu.
Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Bülbüloğlu, İskandinav ülkeleri, Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç, Hollanda, Belçika ve İngiltere’de de karamsar tablonun devam ettiğini öne sürdü. Tur operatörlerinin risk almayıp karlı destinasyonlara yöneldiğini ifade eden Başkan Bülbüloğlu, “Yunanistan Mart ayında vize ücretini artırmıştı. İş iyi gitmeyince hemen zammı geri çektiler. Şu anda onlar da bizimle beraber aynı çarkın içine girdiler. Fakat biz çok sayıda kriz atlattık ve üstesinden gelmesini biliriz. ’ndan sonra ciddi biçimde hareketlilik olacak. Yerli müşteri biraz daha titizdir ama iyi para harcar” dedi.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...