39. Turizm Haftası, Başkent Ankara’da kutlanmaya başlandı. Her sene 15-22 Nisan tarihleri arasında, toplumda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımı sağlamak amacıyla çeşitli etkinliklerle 81 ilde kutlanan hafta kapsamında Ankara’da ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. 

Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt, Ankara Turizm ve Kültür İl Müdürü Doğan Acar, turizm sektörün temsilcileri, seğmenler ve il müdürlüğü çalışanlarından oluşan heyet, ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti.
Vali Yardımcısı Kurt ve beraberindeki heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu.
Heyet, mozoleye çıkan merdivenlerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Kurt ve beraberindeki heyet ardından Mısak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Burada Anıtkabir özel defterine imzalayan Ankara Vali Yardımcısı Kurt, Türkiye’nin turizmde Cumhuriyet’in 100. Yılı için konulan hedeflere ulaşacağına olan inancını dile getirirken, “Başkent Ankara da sahip olduğu değerlerin etkin tanıtımı ile ülke ve dünya turizminde söz sahibi olarak hak ettiği yeri mutlaka alacaktır. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılını gururla kutladığımız bu günlerde aziz hatırınızı bir kez daha saygıyla yad ediyoruz. Ruhunuz şad olsun” diye yazdı.
Anıtkabir’deki törenin ardından İçkale Otel’de turizmciler biraraya geldi. Buradaki toplantıda konuşan Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt, turizmin sağlayacağı ekonomik faydanın yanısıra Ankara’yı, uluslararası alanda daha saygın bir konuma ve barışın merkezi haline getireceğini söyledi.
Toplantı açılışında konuşan Ankara Turizm ve Kültür İl Müdürü Doğan Acar, Ankara’nın turizmde ulusal ve uluslararası platformda hak ettiği payı alabilmesi ve Başkent Ankara’nın dünya markası haline gelmesi iççin tanıtım çalışmalarının aralıksız sürdüğünü aktardı. Turizm Haftası kutlama programı çerçevesinde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim İl Müdürlüğünün işbirliğinde geleneksel “Ankara’yı tanıyalım kültür ve turizm bilgi yarışması”nın düzenleneceğini anlatan Doğan Acar, hafta sonu yapılacak geziyle Sakarya Savaşı’nın geçtiği mekanların tanıtımının yapılacağını söyledi. Kültür ve Turizm İl Müdürü Doğan Acar, hafta kapsamında ayrıca Ankara’nın kongre turizmi potansiyelini ortaya çıkarma amacıyla bir “ortak akıl arama toplantısı”nın yapılacağını anlattı.