TÜPRAŞ’ın Kocaeli’nin Körfez İlçesi’ndeki İzmit Rafinerisi’nin de bulunduğu şirket merkezinde gerçekleştirilen 55. Genel Kurul Toplantısı’nda, 2014 yılının Vergi Usul Kanunu hükümlerince zararla kapatılması nedeniyle kâr payı dağıtılmaması kararlaştırılırken, 2015 yılı için ortaklara kâr payı avansı dağıtılması için Yönetim Kurulu’na yetki verildi.

TÜPRAŞ’ın Kocaeli’nin Körfez İlçesi’ndeki İzmit Rafinerisi’nin de bulunduğu şirket merkezinde gerçekleştirilen 55. Genel Kurul Toplantısı’nda, 2014 yılının Vergi Usul Kanunu hükümlerince zararla kapatılması nedeniyle kâr payı dağıtılmaması kararlaştırılırken, 2015 yılı için ortaklara kâr payı avansı dağıtılması için Yönetim Kurulu’na yetki verildi.
Genel Kurul Toplantısı, Tüpraş Yönetim Kurulu üyesi ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Genel Kurul’da Tüpraş’ın 2014 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu ibra edildi. 2015 yılında yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi M. Koç, Semahat S. Arsel, Mustafa V. Koç, Ömer M. Koç, Ali Y. Koç, O. Turgay Durak, Temel K. Atay, Bülent Bulgurlu, Levent Çakıroğlu, Erol Memioğlu, Ahmet Aksu, Kutsan Çelebican, Osman Mete Altan, Gökçe Bayındır ve Ahmet Turul seçildi.
Bu arada toplantıda Yönetim Kurulu’nun, 2014 yılının Vergi Usul Kanunu hükümlerince zararla kapanması nedeniyle kâr payı dağıtılmaması ve 2015 yılına ilişkin yıl içinde kâr payı avansı dağıtılması için Yönetim Kurulu’na yetki verilmesine ilişkin önerileri kabul edildi.
9 YILDA 5.2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı M. Ömer Koç, hissedarlara verdiği mesajında, “Küresel ekonomik faaliyetlerdeki zayıflık ve kırılganlığın sürdüğü, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda önemli dalgalanmaların yaşandığı bir yılı daha geride bırakırken Tüpraş olarak bizleri geleceğe taşıyacak, orta vadeli en önemli hedefimizi gerçekleştirerek ülkemize kazandırdık. 15 Aralık 2014 tarihinde resmi açılışını yaptığımız Fuel Oil Dönüşüm Tesisi ile birlikte, gücümüze güç katarken, ülkemiz için değer üretme çıtamızı daha üst seviyelere taşıyarak geleceğe daha güvenli bakıyoruz” dedi. Koç, şöyle devam etti: “Küresel ekonomik büyüme ve talep artışı beklentilerinin yanı sıra Irak ve Ukrayna merkezli jeopolitik risklerin de etkisiyle petrol Haziran ayında 115 dolar düzeyini görmüştür. Yılın ikinci yarısında ise küresel ekonomik zayıflığa bağlı olarak talep artışının aşağı yönlü revize edilmesi, üretici ülkelerin üretimi azaltmaması ve politik hesaplaşmaların etkisiyle meydana gelen keskin fiyat düşüşleri neticesinde, ham petrol fiyatı 55 dolar/varil düzeyine gerilemiştir. (DHA)