Avrupa Birliği’ni sarsan mülteci krizine ilişkin olarak 7 Mart’ta düzenlenen AB-Türkiye  zirvesinde Türk tarafınca sunulan yeni önerler üzerinde varılan ilke anlaşmasının sonuçlandırılmasına çalışılacağı kritik AB Zirvesi, yarın Brüksel’de başlayacak.

İlke anlaşmasının hukuki yönleri başta olmak üzere ortaya çıkan pürüzlerin gidirileceği umulduğu  17-18 Mart’taki zirve sırasında AB liderlerinin  Başbakan Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelmesi öngörülüyor.
Brüksel’de 7 Mart’ta yapılan özel  zirvede Birliğe yönelik göçmen akınının durdurulması amacıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu ile  AB üyesi 28 ülke liderleri arasında  yapılan görüşmelerde Türk tarafınca “sürpriz” olarak nitelenen yeni  önerilerin sunulmasının ardından  bazı ilkeler konusunda mutabakata varıldığı açıklanmıştı.
Türkiye ile anlaşmanın sağlanması için büyük uğraş veren Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eyalet seçimlerindeki hüsranından sonra yarın başlayacak olan zirvede anlaşmayı sonuçlandırmaya çalışacak AB liderlerinin, birlik içinde ortaya çıkan engellerin asılması için ne gibi formüller bulacakları ise merak konusu.
Bu arada,  zirve gündemine ilişkin AB’den yapılan açıklamalarda, 18 Mart’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘nun “AB-Türkiye işbirliğinin ele alınacağı bir çalışma toplantısı” için AB liderlerine katılacağı belirtildi.

PÜRÜZLERİ GİDERECEK YOĞUN ÇABA

AB’nin 7 Mart zirvesi  sonrası  bazı AB başkentleri ve Avrupa Parlamentosu’nun yanısıra AB uzmanları ve medyasınca  dile getirilen, ve özellikle hukuk ve insan hakları alanlarına odaklanan itirazlar gittikçe çoğalırken AB yetkililerinin, sıkıntıları giderecek formülleri bulmak için bu hafta  yoğun bir çabaya girdiği kaydediliyor.
Türkiye üzerinden Yunanistan’a ulaşan göçmenlerin Türkiye’ye geri gönderilmesi ve bunun karşılığında  geri kabul edilecek her göçmen için AB’nin Türkiye’den bir mülteciyi almasını öngörüldüğü belirtilen ilke anlaşmasına Birleşmiş Milletler ve dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden uyarılar geldi.
Anlaşmaya ilişkin AB içinden gelen itirazlar, mültecilere yönelik önlemlerle sınırlı kalmıyor. Mutabakatın kapsamında AB’nin öne sürdüğü 72 kriterin yerine getirilmesi koşuluyla Türk vatandaşlarına Haziran ayı itibariyle vize serbestisinin sağlanması ve Türkiye’nin AB katılımı sürecinin hızlandırılması amacıyla yeni başlıkların açılması da AB içerisinde de tepki yarattı.
Buna karşın ilke anlaşmasında öngörülen, AB’den mülteciler için Türkiye’ye aktarılması öngörülen 3 milyar euro tutarında fonun bir kat artırarak 6 milyar euroya çıkarılması ise,  mülteci akınının durdurulmasını başlıca önceliği oluşturduğu AB’de siyasiler, uzmanlar,  medya ve kamuoyu arasında oldukça kabul gördü.
17-18 Mart Zirvesi öncesi pürüzlerin gidirilmesi amacıyla yoğun çabalar sürerken AB Konseyi Başkanı Donald Trump,   başkanlık edeceği zirveye yönelik hazırlıkların çerçevesinde Salı günü mekik diplomasine devam etti.
İlk olarak Kıbrıs’ta buluştuğu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i bazı başlıklara uyguladıkları vetoyu kaldırmaya ikna etmeye çalışan ancak Anastasiadis’den istediğini alamadığı gibi görülen Tusk,  bunun ardından Türkiye’ye geçerek  Donald Tusk, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.
Tusk, Ankara’daki görüşmelerden sonra  Türkiye’den yaşadışı göçün nasıl durdurulacağına ilişkin çabaların  devam ettiğini belirterek “Bu kolay bir görev değil. Önümüzde yoğun bir çalışma var” gibi sözleri sarfetti.