TÜKETİCİLER Birliği Kayseri Şube Başkanı Serdar Kayaaltı, öğrencileri okula taşıyan servislerin alacağı ücretlerin, Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanlığı’nın talebi üzerine Büyükşehir Belediyesi UKOME kurulu tarafından belirlendiğini kaydetti.

TÜKETİCİLER Birliği Kayseri Şube Başkanı Serdar Kayaaltı, öğrenci velilerinin servis ücretleriyle ilgili şikayetlerinde son zamanlarda artış olduğunu belirterek, “28 Eylül’de açılan okullarda 28 Mayıs’a kadar geçen 8 aylık kesin bir zaman söz konusu. Ancak bazı servisler, Eylül ayında 2 gün hizmet vermelerine karşılık, 30 günlük tam aylık ücret talep ettiler. Ayrıca Haziran ayında da tam ücret istiyorlar” dedi.
Şube Başkanı Serdar Kayaaltı, öğrencileri okula taşıyan servislerin alacağı ücretlerin, Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanlığı’nın talebi üzerine Büyükşehir Belediyesi UKOME kurulu tarafından belirlendiğini kaydetti. Kayaaltı, şöyle dedi:
“Kayseri’de kilometresine göre belirlenen ücretler, en yakını 120 TL ve en uzağı da 140 TL olarak belirlenmiştir. Ve eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren bu ücretler aylık olarak ödenecek diye karar verilmiştir. Buraya kadar her şey normal gözüküyor. Fakat son zamanlarda bize gelen şikayetlerin artması üzerine okullar kapanmadan bu açıklamayı yapma zarureti hissetmiş bulunmaktayız. Şöyle ki; 28 Eylül de açılan okullarda 28 Mayısa kadar geçen 8 aylık kesin bir zaman söz konusu. Okulların kapanma tarihi de Haziran ayının kaçıncı gününe denk gelecek ise günlük hesaplama ile ödeyip sezonu kapatacağız. En fazla 8 aylık ve 15 günlük bir ödeme yapılacak iken bazı velilerden 10 aylık servis ücreti istendiğine tanık olmaktayız. Bazı servis sahipleri ya da sürücüleri, Eylül ayında 2 gün hizmet vermelerine karşılık, 30 günlük tam aylık ücret talep ettiler. Ayrıca Haziran ayında da tam ücret istiyorlar.”
Kayaaltı, böyle bir uygulamaya şimdilik Kayseri’de şahit olduklarını, ancak tüm Türkiye genelinde de durumun bundan farklı olmadığını gözlemlediklerini bildirdi. Böyle bir durumda velilerin (tüketicilerin) fazla ücret ödememek ve ödemişse geri almak için yapacakları konusunda da bilgiler veren Kayaaltı, “Ödeme yaptığınız aylar için fatura veya makbuz talep edin. 8 aylık ve 15 günlük ödemenin dışında bir ödeme yapmayın. Yapmışsanız eğer fatura veya makbuzunu ibraz ederek Büyükşehir Belediyesine veya Tüketici Hakem Heyetlerine başvurun. Fazla ödediğiniz ücretleri geri almanız için bunu yapmanız gerekiyor” diye konuştu.(DHA)