Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 artarak 67,8 oldu.

TÜİK, Mart ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre, tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 arttı; Şubat ayında 65,7 olan endeks değeri Mart ayında 67,8 oldu.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 87,8 OLDU-

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak Mart ayında 87,8 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 93,2 OLDU-

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Şubat ayında 88 iken, Mart ayında yüzde 5,8 artarak 93,2 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ ENDEKSİ 70,4 OLDU-

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,7 artarak Mart ayında 70,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

TASARRUF ETME İHTİMALİ ENDEKSİ YÜZDE 5,6 AZALDI-

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 5,6 azaldı. Şubat ayında 21 olan endeks, Mart ayında 19,9 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.