MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çözüm Süreci açısından AK Parti ile HDP arasındaki gerilim yaşanmadığını belirterek, “Zaten AKP içinde olup, HDP’ye sempati duyanlar, şimdi HDP’den aday oldular. AKP’ye sempati duyanlar HDP içinde, şimdi AKP’den aday oldular. Zaten olimpiyat halkası gibi birbirlerinin içine girmişler” dedi. MHP, 3 Mayıs Pazar günü seçim bildirgesini kamuoyuna açıklayarak 7 Haziran Genel Seçimleri için harekete geçmişti. MHP Lideri Devlet Bahçeli de, en son seçim vaatlerini açıklayan siyasi parti olmalarına karşın miting programına hızlı bir başlangıç yaptı. Bahçeli, 6 Mayıs günü ilk miting turuna çıktı ve gün içerisinde Çankırı, Kastamonu ile Sinop’ta meydanlarda halka seslendi. Bahçeli’nin ilk miting turunu ABD medyası da yakından izledi. Bir grup gazeteciyle birlikte Amerika’nın Sesi de Bahçeli’nin ilk miting turunu MHP konvoyundan takip etti.
Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, miting programı yanı sıra yol boyunca kendisine yöneltilen kahve sohbeti, dinlenme noktası davetlerini de geri çevirmeyen Bahçeli, gece yarısında Ankara’ya dönüş yolunda son mola noktasında hem gündemi hem de ilk miting turunu konvoydaki basın mensuplarına değerlendirdi.
Bahçeli, “400 vekil istiyorum” çıkışıyla Türkiye’de tarafsızlığı tartışma konusu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepkiliydi. Gün içerisindeki miting konuşmalarında da tepkisini dillendiren Bahçeli, özellikle Erdoğan’ın Kuran’ı siyasi tartışmalara dahil ederek “münafıklık” yaptığını ifade etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli, basın mensubu grubuyla özel sohbet toplantısında ise, ilk önce seçim için farklı bir vaadini açıkladı ve Beştepe semtindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı “Atatürk ve Cumhuriyet Müzesi”ne dönüştüreceklerini söyledi.