TÜDEF: Fiyat, kalite ve sağlık denetimi yok

151

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, Ramazan ayında fiyat, kalite ve sağlık denetiminin tam anlamıyla yapılmadığına dikkat çekerek, pek çok tüketicinin ishal, kusma gıda zehirlenmeleri gibi şikayetlerle acil servislere başvurduğunu bildirdi.Atak, yaptığı yazılı açıklamada, “Mübarek Ramazan ayında tüketicilerimiz savunmasız bir şekilde zam fırsatçılarının eline bırakılmıştır” dedi. Temel gıda ürünlerinde fiyat, kalite ve hijyen denetimlerinin tam anlamıyla yapılmadığı için dolayı pek çok tüketicinin ishal, kusma gıda zehirlenmeleri gibi şikayetlerle acil servislere başvurduğunu belirten Atak, “Ramazan ayında tüketim diğer aylara oranla yüzde 30 artmaktadır. Kuru bakliyat tüketimi de diğer günlere göre ramazan ayında artmaktadır. Bunu bilen zam fırsatçıları savunmasız kalan tüketiciyi cebinden vurmaktadır. Kuru bakliyat ve diğer temel gıda maddelerine gelen aşırı zamlar tüketicinin alım gücünü düşürmüştür. Zam fırsatçıları vatandaşlarımızın en çok tüketimini yaptığı kuru bakliyat üzerinden yapmaktadır yine temel gıdamız arasında olan et süt şekerleme ürünlerine de yapılan zamlar nedeniyle zor bir ramazan geçirmektedirler” ifadelerini kullandı.
-GÖREVE DAVET-
Diğer taraftan Ziraat odalarının, bu yıl üretimin bol olduğunu ve mahsulün bereketli olduğunu ama üreticinin kazanmadığını açıkladığını anlatan TÜDEF Genel Başkanı, şunları kaydetti:
“Tarladan çıkan bir ürünün pazara katlanarak ulaştığını ve maalesef tüketicinin de bu ürünleri aldığını kısacası üreticinin de tüketicinin de kazanmadığını beyan etmişlerdir. Bu durumda kazanan fırsatçılardır olmuştur.  İş bu kadar açık ve net iken neden bu durumu bilen üretenin ve tüketenin seslenişleri duymayan denetleyici kurumların ne işle meşgul oluklarını, bu fırsatçıların neden önüne geçmediklerini çok merak etmekteyiz. Siyasilerin, denetleyici kurum ve kuruluşlarda görev yapan kişiler de aslında kendilerinin de birer tüketici olduklarını unutmamalıdırlar. Ayrıca bu kişilerin ve kurumların vatandaşın ve ülkenin huzurunu, sağlığını ve ekonomisini koruma sorumluluğunu hatırlatmak isteriz. Asli görevleri olan denetim görevlerini tam anlamıyla yapmayan kurum kuruluşları göreve davet ediyoruz.
Üzülerek ifade etmek isterim ki Ramazan ayında tüm denetimlerin artırılması isteğine denetleyici konumundakiler maalesef duyarsız kalmışlardır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here