Teröristlere karşı operasyon düzenlenen ilçelerden gelen fotoğraflara bakarken duygulanmamak elde değil.

Bir fotoğraf karesine, 25 gündür evinde mahsur kalan yaşlı bir adamı sırtına alıp ambulansa taşıyan Mehmetçik yansımış.
Diğer karelerde çocuklarla top oynarken, bir çocuğa çikolata ikram ederken, yiyeceğini vatandaşlarla paylaşırken görüyoruz Mehmetçik’i.

Bölgeden televizyonlara yansıyan görüntüler de PKK vahşetini çarpıcı biçimde ortaya koyduğu gibi Mehmetçik’in nasıl kararlı bir mücadele verdiğini açıkça gösteriyor.
++
PKK sorunu belki bugünden yarına çözülmeyecek ama Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) halkla ilişkiler konusunda anlamlı bir zafer kazandığını şimdiden söylemek mümkün.
Dilerim, terörle savaşırken bölge halkına şefkatle el uzatan, onları sevgiyle koruyup kollayan tutumu hiç değişmez TSK’nın.
++
Geçmiş yıllarda TSK, terörle savaşını halka anlatmakta zorluk çekiyor, birkaç satırlık kuru bildirilerle yetiniyordu.
Bu alanda farklı bir yaklaşım benimsenip atağa geçilmesini son derece önemli buluyorum.
++
Geçtiğimiz günlerde iki önemli gelişme daha yaşandı.
ABD Ankara Büyükelçisi Bass, “PKK saldırılara ve özerklik ilanına son vermeli. Bunu siyasi düzeni güç kullanarak değiştirme teşebbüsü olarak görüyor, güçlü şekilde reddediyoruz” dedi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond da “PKK terörünü kesinlikle kınadığımızın altını çizmek istiyorum. Türkiye’nin PKK’ya karşı savunma hakkı meşrudur. Fakat biz sadece açıklamalar yapmakla yetinmiyoruz, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta PKK’nın finans temin kaynaklarını hedefleyen ciddi çalışmalar yürütüyor ve örgütün uluslararası ağ ve faaliyetlerini deşifre edip engelleyebilmek için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.
TSK’nın halkla ilişkiler zaferi kadar önemli açıklamalardır bunlar.
Avrupa bir zamanlar sempatiyle bakmasa da son derece anlayışla yaklaştığı PKK’yı açıkça suçluyor artık.
++
Son günlerde yüreğimizi yakan çok sayıda kayıp versek de terörle mücadelede önemli yol katedildiğini bilmek gerekiyor.