ABD’deki başkanlık seçimlerinden işadamı Donald Trump’un galip çıkmasının tüm dünyada yol açtığı sarsıntı ABD basınında “Trump’un zaferi yurt dışında belirsizlik yarattı” gibi ifadelerle yorumlandı.

Wall Street Journal gazetesi, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dahil olduğu 9 “küresel şahsiyet”in kutlama mesajlarına yer verdiği geniş haberinde “Cumhuriyetçi liderin popülist ve korumacı tutumları, Washington’un dünyadaki rolünü değiştirecek” diye yazdı.

ABD’nin ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Trump’un seçim zaferinin çok yeni bir jeopolitik iklim yaratabileceğini savunduğu haberinde  “Berlin’den Beijing’e kadar liderler, Sayın Trump’un Amerika’nın küresel angajmanını durdurabileceği ve iyice yerleşmiş ticaret, savunma ve göç politilarını altıüst edecek popülist ve korumacı taahhütlerini yerine getirip getirmeyeceğini izliyor. Yaparsa Amerika’nın dış politikası, muhtemelen bir ölçüde geleneksel müttefiklerinden ayrılıp uzun bir süre düşmanı olan Rusya’ya doğru kayabilir” görüşünü dile getirdi.

Trump’un uluslararası kurallara husumetinin, Obama Yönetiminin önemsediği, iklim değişikliği, Suriye ihtilafı ve Güney Çin Denizi’ndeki anlaşmazlıkları gibi bir dizi küresel sorunu çözmek amacıyla oluşturduğu ittifaklarını “tehdit” ettiğini savunan ,  “Çarşamba günü Amerika’nın eski müttefikleri, Sayın Trump ile çalışmaya hazırdı ama bir ihtilaf potansiyeline de işaret etmişlerdi” dedi.

Dünya liderlerinin birçoğunun seçim sonucunu kaygıyla izlediğini belirten gazete, bu çerçevede çeşitli ülkelerin endişelerini yansıttığı haberinde ancak  herkesin kaygı olmadığını belirtirken Avrupa’daki aşırı sağ partilerin memnuniyetini yansıtan mesajlara da dikkat çekti.
Haberde NATO karargahındaki diplomatların aylarca Trump’u tedirginlikle izlediklerine, Genel Sekreter Jen Stoltenberg’in ise seçim sonrası yayımladığı mesajda ABD’nin liderliğinin taşıdığı önemini vurgu yaptığına işaret edildi.

-ORTADOĞU’YA “ŞAHİN” YAKLAŞIMI-

WSJ, Trump’un Ortadoğu bölgesine “şahin” bir yaklaşımı  önerdiğini belirttiği haberinde “İslam Devletini, bölgesel müttefiklerle çalışarak yenilgiye uğratma taahhüdü, Suriye’deki isyancıların arasında Trump’un kendilerini sılahlahdıracağı umudunu yarattı. Ancak, aday olarak Suriye muhalefetiyle savaşan Rusya ile ilişkileri iyileştireceği sözünü de verdi. Bölgedeki birçok yetkili, ABD’nin bölgeden çekilmesi durumunda bunun Rusya’ya Suriye ve Türkiye gibi yerlerde kazanç sağlamasından kaygı duyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

-CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MESAJINDAN ALINTI-

Bu arada, ABD’li gazete, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu  9 “küresel şahsiyet”in fotoğraflarının altında Trump’un seçilmesi üzerine yayımladıkları kutlama mesajlarını da aktardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dahil dokuz “küresel şahsiyet”in mesajlarından alıntılar yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben, şahsım ve milletim adına Amerikan halkının bu tercihini hayra yormak ve başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum” ifadesi yansıtıldı.