ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklayan sözleri başta İslam ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede rahatsızlığa yol açtı.

Birleşmiş Milletler anında tepki gösterdi. AB’den, “Ciddi kaygılarımız var” şeklinde açıklama yapıldı. Fransa ve İngiltere “Uluslararası hukuka aykırı” dedi. Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Katar, Ürdün, Lübnan ve Mısır da kararı sert biçimde kınadı.

Bu kararla Trump çöküş sürecine giren DEAŞ ve El Kaide gibi dinci terör örgütlerine nefes alma imkanı, toparlanma fırsatı vermiştir.
Şimdi o örgütler, kendi tabanlarına, “Bakın, gördünüz mü? ABD ve İsrail’le demokratik yollarla mücadele etmek imkanı yoktur. Onlarla ancak silahlı ve bombalı mücadeleyle baş edebiliriz, aksi takdirde yok olup gideriz” diyecektir. Ne yazık ki Trump’ın verdiği yanlış karar yüzünden dünyanın birçok yerinde yine terör olayları yaşanacak, günahsız insanlar yaşamlarını yitirecek ya da sakat kalacaklardır.
İsrail, 1967’de Doğu Kudüs’ü işgal etti. Daha sonra çeşitli resmi kurumları buraya taşıdı.
Yani, Kudüs İsrail’in değildir, bırakınız orayı başkent yapması boşaltması gerekir.
Trump’ın dün açıkladığı karar İsrail’in Kudüs’ü işgalini kabul ettiği gibi daha da ileri gitmekte buranın işgalci ülkenin başkenti olarak tanımaktadır.
Öyle anlaşılıyor ki başta Ortadoğu olmak üzere dünyaya barış gelmesi pek kolay olmayacak.

FACEBOOK YORUMLARI