Trump’ın başı hakimlerle dertte

0
240

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın, Meksika sınırına duvar örme planı, çoğunluğu müslüman olan ülkelere ABD’ye seyahat yasağı gibi bazı uçuk ve radikal kararlar bir türlü uygulamaya konulamıyor.

En son, sekiz ülkenin vatandaşlarına uygulamak istediği seyahat yasağı bir federal mahkeme tarafından engellendi.
Hawaili bir federal yargıç, açık uçlu (İşte burası en önemli yeri) yasağın bugün yürürlüğe girmesinden önce, geçici bir yürütmeyi durdurma kararı aldı.
Trump’ın gündeme getirdiği seyahat yasağı ise, İranlı, Libyalı, Suriyeli, Yemenli, Somalili, Çadlı, Kuzey Koreli ve Venezuelalıları hedef alıyor.
Yüksek Mahkeme, daha önce çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu altı ülkenin vatandaşlarına yönelik seyahat yasağını onaylamıştı.
Hawaii eyaleti, Trump’ın bu üçüncü seyahat yasağının bugün yürürlüğe girmesinden önce engellenmesini istedi. Gerekçesi; başkanın federal göç yasası uyarınca bu tür yasaklar koyacak yetkisi olmadığı…

Trump’ın bir önceki seyahat yasağını da engelleyen Bölge Yargıcı Derrick Watson, yeni bir. “yürütmeyi durdurma” kararı aldı.
Yargıç Watson’ın gerekçesi ise gayet basit. Havaili yargıç yeni yasağın “bir öncekiyle tamamen aynı sorunlara sahip olduğunu” söylüyor, yani, “yasakta belirtilen altı ülkenin 150 milyondan fazla vatandaşının ABD’nin çıkarlarına zarar verdiğine dair bulgular olmadığını” söylüyor. Bununla da bitmiyor bu kararın üzerine ya da altını oymaya çalışacak hükümet yetkilileri içinde hafif bir gözdağı veriyor. Bu korkusuz yargıç, “yasağın daha önce federal temyiz mahkemesinde alınan, başkanın yetkisini aştığı kararını da görmezden geldiğini” ifade ediyor.

Şimdilik yargıçlar Amerika’da özgür iradeleriyle kararlar alabiliyorlar. Bunun ne kadar süreceğini kestiremiyorum. Ama Başkan Trump’ın kanunlarla usullerle uyuşmayan arzu ve isteklerini engelleyecek yargıçlarla arasının iyi gitmeyeceğini tahmin edebiliyorum. Şimdilik henüz bağımsız kararlar alınıp uygulanabiliyor. Ama Trump bu durumu hazmedecek yapıda bir başkan değil. Şımarık çocuk edasıyla konuşup sataşıyor ve isteklerini yaptırmaya çalışıyor. Aslında insanlar onu haklılığından çok nasıl davrandığı ile ilgili. Kimisi içinden geldiği gibi konuşuyor plan yapmıyor diyor ve onu alkışlıyor. Kimileri ise bir devlet başkanına yakışmayacak tutum ve konuşmaları yüzünden Trump’ı ağır eleştiriyor. Görevinin ilk senesinde yargıçlarla ilgili pek bir çalışma yaptığı söylenemez ama aldığı radikal kararları bakılırsa bir sonraki sene mahkemelerle ilgili de önlem anlamında kanunlar çıkartabileceğe benziyor.

Paylaş
Önceki İçerikMehmet Özdilek’den TFF’ye sitem
Sonraki İçerikGökçek direniyor
Rana Elik

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6’ya geçti,6 ay sonra Amerika’ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.