ABD Başkanlığı seçiminde Cumhuriyetçi partiyi temsil etmek isteyen aday adayları arasındaki yılın son tv tartışmasında milyarder işadamı Donald Trump, Müslümanlar ile ilgili olumsuz mesajlarını sürdürdü.

Trump’un Müslümanların ABD’ye girişlerinin yasaklanması önerisinin diğer katılımcılarca eleştirildiği tartışmada  Suriye’de uçuşa yasak bölgenin ilan edilmesi ve Kürtlerin doğrudan silahlandırılmasının istendi.

ABD medyasına göre,  CNN kanalında gerçekleşen ve terör, güvenlik ve dış politika konularına odaklanan “tartışmanın yıldızı, her zamanki gibi sansasyonel açıklamalarıyla öne çıkan Donald Trump oldu.”

-GRAHAM, TRUMP’UN ÖNERİSİ NEDENİYLE MÜSLÜMANLARDAN ÖZÜR DİLEDİ-

Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham,  Donald Trump’ın vatandaş olmayan Müslümanlar’ın Amerika’ya girişine yasak getirilmesi teklifinden dolayı tüm Müslümanlar’dan özür diledi ve Trump’ın Amerika’yı temsil etmediğini ifade etti.
Bu arada Trump’ın önerisini tüm adaylar reddetse de, eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum,  İslam’ın “farklı” olduğunu, “sadece bir din değil, bir yönetim biçimi” olduğunu savunarak anayasal koruma altında olmaması gerektiğini öne sürdü.
Amerika’nın Sesi’ne (VOA) göre, IŞİD’in Atatürk’ün Osmanlı İmparatorluğu’nu sona erdirmesinden bu yana ilk Sünni halifeliğin kurulduğunu söyleyen Santorum, DEAŞ’ı yenmek için elindeki toprakları, bölgedeki Kürtler dahil Sünni güçlerin desteğiyle geri kazanmanın ve bu halifeliğin meşruiyetini elinden almanın gerekli olduğunu ifade etti.

-“TÜRKİYE SAVAŞACAK, BİZ YARDIM EDECEĞİZ”-

Lindsey Graham DEAŞ’ı yüzde 90 Ortadoğu, yüzde 10 Amerikan kuvvetleri kullanarak yenmenin doğru olacağını vurgularken başkan seçilmesi durumunda Türkiye’deki Arapları kullanarak DEAŞ’ın elindeki toprakları ele geçireceğini savundu.  Graham “Arap Dünyası ve Türkiye’ye şunu söylemek istiyorum. Biz 100 bin asker yollamayacağız. Bu kez siz savaşacaksınız ve biz size yardım edeceğiz. Son iki savaşın masrafını bir karşıladık bu kez siz karşılayacaksınız” diye konuştu.

-“UÇUŞA YASAK BÖLGE OLMALI”-

Eski New York Valisi George Pataki de uçuşa yasak bölgeye destek verdi ve “Türkiye üç yıl önce uçuşa yasak bölge istedi. Obama ‘hayır’ dedi. Türkler’le beraber uçuşa yasak bölge oluşturmalı ve mültecilerin Avrupa’ya ya da Amerika’ya akmasını önlemeliyiz” diye konuştu.

-“ESAD GÖREVDE KALABİLİR”-

Genel olarak ABD’nin yurtdışı müdahalelerine karşı çıkan duruşuyla tanınan Kentucky Senatörü Rand Paul, Ortadoğu’da laik diktatörlerin devrilmesinin cihatçı terörü beslediğini söyledi. Donald Trump ise Esad’ın “iyi bir adam olmadığını” söylese de görevinde kalabileceğini belirtti.

-CRUZ, DEAŞ BÖLGESİNDEN GELEN MÜSLÜMANLARA ÜÇ YIL İLTİCA YASAĞI İSTEDİ-

Donald Trump’ın, Müslümanlar’ın ülkeye girişinin yasaklanması önerisini savunurken, konuşulması gereken bir konuyu gündeme getirdiğini söyledi. Adayların hiçbiri bu öneriye destek vermese de halkın buna destek çıkmasının nedenini Obama’nın başarısız dış siyasetine bağladı. Texas Senatörü Ted Cruz, DEAŞ ya da El Kaide’nin güçlü olduğu ülkelerden gelen Müslümanlar’a üç yıl boyunca iltica yasağı getirmeyi önerdi.

-“RUS UÇAĞI DÜŞÜRMEYE HAZIRIM”-

Genel olarak terörizm, güvenlik ve göçmenlik konularının konuşulduğu tartışmada Ohio Valisi John Kasich’in “Rusya’nın burnuna bir yumruk atma vakti geldi. Çok fazla şey yanlarına kaldı” ifadesi ve Chris Christie’nin “Rus uçağı düşürmeye hazır olduğu” sözleri de dikkat çekti.

-“KÜRTLER DOĞRUDAN SİLAHLANDIRILMALI”-

Suriye’de Kürt güçlerinin silahlandırılması konusunun da gündeme geldiği tartışma sırasında Trump’ın Müslümanlar’la ilgili yorumlarını eleştiren Florida eski Valisi Jeb Bush da, Kürtler’in de Müslüman olduğunu ve uçuşa yasak bölge ilanının yanı sıra Kürtler’in doğrudan silahlandırılması gerektiğini savundu.
Kürtler’in silahlandırılmasına Ted Cruz da destek verirken Ohio Valisi Kasich, Irak’ın toprak bütünlüğünün sürdürülemeyeceğini ve ülkenin Şii, Sünni ve Kürtler olarak üçe bölünmesi gerektiğini belirtti.

Bush’un uçuşa yasak bölge ilan edilmesi fikrine New Jersey Valisi Chris Christie de destek verdi. Rand Paul, Christie’nin uçuşa yasak bölge çerçevesinde Rus uçağı düşürebileceğini söylemesi karşılık, “Üçüncü Dünya Savaşı istiyorsanız adayınızı buldunuz” diyerek cevap verdi. Hillary Clinton’ın da bu fikri desteklediğini söyleyen Paul, bunun bir felakete yol açabileceği uyarısında bulundu.