Trump Avrupa’ya sokulmamalı

0
106

Avrupa parlamentosundan ABD karşıda sesler yükselmeye başladı. Avrupalı parlamenterler Trump’ın, Avrupa birliğini yıkmaya çalıştığını söylüyor.

Trump’ın Irkçı söylemlerine AB karşıtı sözlerini de ekleyerek tepki gösteriyorlar. ABD’nin yedi atanacak büyükelçisiyle, Avrupa birliği Ve Euro’nun değer kaybedeceği gibi sözleri nedeniyle çalışamayacaklarını açıkladılar.

İlk başta bir “şaka gibi gördükleri Trump’ın sonradan “kabusa” döndüğünü söyleyen AP Sosyalist Grup Başkanı Gianni Pittella, Trump’ın çizgisini değiştirene kadar Avrupa birliği kaplarının yüzüne kapatılması gerektiğini savundu.
Bu tabi oldukça önemli bir açıklama yani Avrupa birliği çıkarları söz konusu olunca
Trump ve avenesinin abuk sabuk düşünmeden yaptığı konuşmalar kendilerine hiç hoş dönmeyecek gibi görünüyor.

MERKEL ve TÜRKİYE ZİYARETİ

Aslında ziyaretin bitiminde bazı şeyler ortaya çıkacak ama iki ucu ….. değnek deriz ya hani, Merkel’in Türkiye ziyareti de aynen öyle.
Gelse bir türlü gelmese bir türlü.
Gelince Türkiye’yi önemsiyor ve beklentilerimiz yüzüne söylenecek.
“Almanya yine Türkiye’ye karşı sinsice çalışmalar içerisinde” denecek.
Buradan Türkiye’ye giderken Alman parlamenterler Merkel’e, “hiç çekinme her şeyin hesabını sor” diye tembihlediler.
İki tarafı birbirinden beklentileri var kırmızı çizgiler belli ama hiçbir zaman sonucu ulaşılmıyor.
Bu kez de aynı konular masanın etrafında dönüp dolaşıp durur.
Çünkü şuan Merkel’in Almanya’daki durumu nedeniyle çok dikkatli adımlar atması gerekiyor eleştirilere muhatap olmamak için.
Ama Türkiye’nin beklediği bir sorunun cevabını şimdiden verebilirim.
Türkiye’nin, Almanya’ya iltica etmek isteyen Türk subaylarını kabul etmemeleri isteğine “irtica başvurularının siyasi değil hukuki bir mesele olduğu” açıklamasıyla Merkel Türkiye’ye gelmeden önce cevabını da vermiş oldu.
Diğer konuları da birlikte göreceğiz.

Paylaş
Önceki İçerikİstanbul’a yeni bir çocuk üniversitesi geliyor
Sonraki İçerikSahil Güvenlik, Kardak görüntülerini yayınladı
Rana Elik

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6’ya geçti,6 ay sonra Amerika’ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.